Dit registreeren is zelfs verplicht. Men kan daar wel een nieuw wapen aanvragen, maar volgens Fox Davies in zijn Complete Guide to Heraldry tegen betaling van ca. 20 (later verhoogd tot 276) hetgeen een aardig voordeel voor de schatkist uitmaakt, n.1. ca. 70.000 per jaar. Bij ons geschiedt het registreeren alleen voor wapens van den Nederlandschen Adel en voor Gemeenten tegen een verplicht tarief (leges). Voor burgerlijke wapens in tegenstelling met Engeland dus niet. Er zijn wel stemmen over opgegaan om dat óók voor burgerwapens te doen, maar dat vond lang niet algemeene instemming, al zou de schatkist er zeker mede gebaat geweest zijn, terwijl de administratie toch heel eenvoudig kon wezen. Een paar jaar geleden is echter door een paar Sibbe-leden geheel eigenmachtig een Registratie Bureau opgericht, maar dat was niet officieel. Men kreeg een diploma met een heel behoorlijke schabloneteekening voor zijn geld 25,—) en had dan zgn. een geregistreerd wapen. Alle adelijke families en die, wier wapens in het Armorial Général van Rietstap staan of in Nederland's Patriciaat, enz., dachten er natuur lijk niet aan, dat óók te doen, zoodat het later uit te geven verzamelwerk, wat de oorspronkelijke bedoeling was, nooit een compleet Nederlandsch geregistreerd wapenboek had kunnen worden. Edoch „voorbij" alles. De bezittingen van Sibbe (en dat zijn er heel wat) zijn nu ondergebracht bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische en Iconografische Documentatie te 's-Gravenhage. Wapenvermeerdering Wapens werden verleend bij verheffing in den adelstand door den vorst c.q. soms verbeterd of 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 44