d.w.z. combinaties van menschen en dieren, als manadelaar, vrouwenadelaar of harpy, bokhaan, zeeleeuw, kreeftadelaar, manos, en zoo wel een honderdtal meer. Tevens kan men hieronder brengen de griffioen, meerman, sirene, melusine, eenhoorn, pegasus, enz. Vooral de Engelsche heraldiek is daar specialiteit in en daar vindt men de zonderlingste combinaties en namen. Copieën Voor hen die in de teekenkunst, in het bijzonder van wapens, niet zeer bedreven zijn, worden schabionen verkrijgbaar gesteld voor schilden of complete wapens, blanco's dus om in te vullen. Zij zijn niet duur en erg handig. Bij G. Halwasse, Stationsplein, Den Haag, kon men ze o.a. koopen. Het is meest Duitsch fabrikaat. Er bestaan ver schillende modellen van, ook voor kwartierstaten en stamboomen. Ook heeft men koperen scha bionen. Ik bezit b.v. een geheel stel in den Rococo stijl; zij zijn dus al oud. Men kan copieën maken door calqueerpapier of carbonpapier te gebruiken. Vroeger deed men dat ook door z.g.-ponsen. Het wapen werd dan met een speld of naald doorgeprikt langs de hoofdlijnen op een ander papier en door de gaatjes wreef men daarna met een borstel zwartsel of potloodschraapsel, zoodat men een volledigen omtrek verkreeg in die puntjes, die later werd omgehaald. Livreikleuren Voor livreikleuren wordt meestal het voornaamste metaal en dito kleur van het familiewapen genomen. Op de metalen knoopen wordt dan het wapen of het schild (soms alleen het helm- 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 42