zijn hard, vergeleken bij de zachte tinten van het origineel, dat er nog frisch en ongeschonden uit ziet. Het was een zeer kostbare en door zijn dood onvoltooid gebleven arbeid. Slechts 50 exemplaren zijn er van gemaakt in ettelijke deelen. Op de Koninklijke Bibliotheek te Brussel is het werk van Bouton aanwezig en bovendien een MS nr. 17.914, waarschijnlijk eveneens van Gelre's hand, uit 1409, met slechts enkele wapens. Bij den Hoogen Raad van Adel is nog een HS van iets lateren tijd, eveneens met fraaie wapens, die aan den stijl van Gelre herinneren. Een ander tournooiboek, van den slag tegen Fries land bij Kuinre, is door den wapenschilder van den Hoogen Raad van Adel, J. M. Lion, ge- copieerd onder den titel „Chi sont li Duc, li Vis- conte", enz. Voorts zijn er nog dergelijke boeken van het steekspel te Compiègne in 1238 en te Mons (Bergen) van 1310 bewaard gebleven, alsmede een tournooiboek van Neurenberg, dat in lateren tijd gereproduceerd is. Andere Nederlandsche herauten waren Borsse- len 1395, Schoonhoven 1400 en Frise 1400. Doch volgens le Héraut d'Armes 187073 zijn er in Nederland totaal 26 bekend. De herauten te paard, bij feestelijke gelegenheden op bazuinen blazend, hebben natuurlijk hier niets mede te maken, behalve dan wat hun costuum betreft. De wapenrokken der oude herauten waren fraai bestikt met wapens in kleuren, goud, enz. Zie de afbeelding van den wapenrok van den Oranjeheraut in het werk van van der Laars, „Wapens, Vlaggen en Zegels van Nederland" (blz. 132). Het origineel bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. Ongeveer terzelfdertijd verschenen ook wapens 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 28