koorden met knoopen of lussen er in, eindigende in kwasten om de toegewende schilden heen. Er werden, al in de 12e eeuw, maar toen nog zeldzaam voorkomend, schildhouders aan toe gevoegd, menschen of dieren. In de Fransche he raldiek noemt men de eerste supports, de tweede tenants en als, wat ook voorkwam, het wapen ge plaatst was b.v. op een uitgespreiden adelaar of een Johanniterkruis e.d., sprak men van soutiens. Voor die schildhouders koos men veelal leeuwen, toegewend of aan- dan wel omziend, die op een lint met devies (of als er geen devies was met den familienaam er op) dan wel een arabesk of boomstronk moesten staan, dus alzoo niet los. Ook kwamen eenhoorns, herten, griffioenen, dol fijnen, of zooals bij het Engelsche koninklijke wapen een leeuw èn een eenhoorn dus twee ver schillende schildhouders voor. Voorts matrozen, ridders, krijgslieden, wildemannen of -vrouwen, ge harnast, gewapend met hellebaarden oflansen, met banieren, vlaggen, of wimpels er aan en zoo meer. Vlaggen zijn maar zelden met wapens versierd (vm. Koningrijk Italië) doch standaarden wel, b.v. de koninklijke, die bovendien nog met de Militaire Willemsorde is getooid. Deze komt echter niet op dien van H.K.H. de Prinses noch op dien van Z.K.H. den Prins voor. Banieren zijn vierkante vlaggen, dikwijls volgens het schild en met franje en kwasten (c.q. ook koorden) langs de kanten, aan een lans bevestigd. Banieren waren oudtijds de verzamelvlaggen der baanderheeren voor hunne knapen, die met den kreet van hun baanderheer aanvielen en wimpels droegen. (Zie afb. 5) Aan ridderlansen zijn soms riddervaantjes beves tigd. Wimpels zijn lang en smal uitwaaiend van lans of speer. 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 18