het capo del littoria is ingevoerd voor de fascisten. Dat is een schildhoofd, beladen met een fascisten bundel (d.i. oud Romeinsche lictorenbundel). Die zal ook wel weer verdwenen zijn. In Zwitserland wordt ernstig en veel aan de heraldiek gedaan. De Archives héraldiques suisses, die gedeeltelijk ook in het Duitsch verschijnen zijn royaal en goed geïllustreerd. Een uitnemend artikel er in is b.v. Beitrage zur Geschichte der Heraldik van von Berchem, Galbreath en Hupp, in 1939 met fraaie afbeeldingen naar de origineele M.S. Er zijn daar tal van goede wapenboeken, van Bazel: het Basler Adels- und Wappenbuch door W. R. Staehelin van 1916 is zeer fraai. Ook het Appen- zeller en dat van den Verein zur Katze te Con- stanz uit i597(?) mogen genoemd worden. De bekende brug in Luzern, die scheef over de rivier loopt is van binnen tusschen de dakspanten geheel versierd met familiewapens en op een der zijmuren van een huis vlak er bij staat een complete stamboom met alle wapens van het geslacht van den eigenaar, geschilderd over de geheele breedte. Van Galbreath en de Vevey is een handboekje verschenen, in het Fransch en Duitsch, getiteld Manuel d'Héraldique en Handbüchlein der He raldik, dat eenvoudig maar goed en duidelijk is met vele afbeeldingen. De Zwitsersche Kaffee-Hag wapens, die in de eerste deeltjes van het verzamelalbum met goud en zilver gehoogd zijn, zijn ietwat modern ge- teekend maar niet storend gestyleerd. 144 ZWITSERSCHE WERKEN

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 142