zeer bekend heraldicus. Verder dient vermeld General Armory van Sir Bernard Burke, dat is de Engelsche Rietstap. Voorts Burke's Peerage, Baronetage and landed Gentry met tallooze wapens (in 1939 ook in kleuren verschenen doch erg prijzig). Voorts Sharpe, Debrett, Dodd en andere uitgevers van geïllustreerde adelsboeken. Vervolgens noem ik nog G. W. Eve met zijn Decorative Heraldry, Foster met zijn oud-Engel- sche wapenboeken, getiteld „Two Tudor books of arms", „Some feudal coats of arms", ,,An- cestral and Heraldic families" etc. met zeer geslaagde en talrijke illustraties. Ch. Boutell „Manual of Heraldry", revised 1910 met 500 afb. is zeer goed. Ook Johnston Scottish Heraldry. Een compleet Engelsch wapen heet een „achieve- ment". In Schotland (ook in Ierland) bestaan de clans of familievereenigingen, die hun eigen wapens hebben en bovendien hun familiekleuren voor hun tartans, plaids, kilts (rokjes), sporrans (tas- schen), Badges (bloemen of planten), bonnets (mutsen), etc. Families van verschillenden naam kunnen toch tot denzelfden clan behooren en heb ben ook het recht om dezelfde clancolours te dragen, waaraan ook de hand wordt gehouden. In ons land zijn er nog verschillende afstammelingen, af komstig van de Schotsche troepen, die onder de Republiek gediend hebben, w.o. b.v. Lord Reay van het geslacht Mackay, McPherson, McDonald, Mc. Leod, McGillavry en tal van anderen (b.v. Hamilton of Silvertonhill, Quarles v. Ufford). De firma Johnston te Edinburgh geeft van de rond 80 bekende clans, prentbriefkaarten uit met alle gegevens bovengenoemd er op en goed uit gevoerd. 142

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 140