Wappenkunst" van H. Huszmann verschenen 1942 bij den Inselverlag, Leipzig, in het genre van de eerdergenoemde Wappenfibel van Hilde- brandt. Kort, duidelijk en met zeer geslaagde afbeeldingen. Nog mogen genoemd worden het Mühlhauser Wappenbuch von O. Hübner uit 1934 en het Schlesische Wappenbuch uit 1938 van Dr A. Schellenberg met tal van gekleurde of gearceerde wapens. Het laatste heeft de wapens gerangschikt volgens de figuren, dus alle leeuwen, adelaars, e.a. bij elkaar, berekend op een gemakkelijk overzicht. Von Heffner, medewerker van de Neue Sib- macher, schrijver van het Handbuch der prak- tischen Heraldik met 492 wpns., de Alt Bayrische Heraldik, en andere werken. Engelsche Werken De Engelsche heraldiek heeft ook een uitgebreide reeks werken. Daar is alles goed geregeld door de Herald Colleges in Engeland, Schotland en Ierland, waar de Earl Marshal, 2 Kings of Arms en hun 4 poursuivants (oud-hollandsch perse- vanten) sedert 1530 om de 30 jaar hun visitations hielden, en alle wapens op de Rolls of arms op- teekenden of controleerden. De Engelsche wapen koningen dragen namen als Clarenceux, Norroy, Surrey enz. De oudste wapenrol is die van Karlaveroc uit 1300. Er is in Groot-Brittannië geen burgerlijke stand, maar de Roll of Arms sedert 1300 is daar, in heraldischen zin dan, een remplagant voor. Fox-Davies met zijn „Complete Guide to Heral- dry" en zijn „Heraldic Badges", een soort van bij wapens, die alleen daar te lande bestaan en b.v. voor livreiknoopen etc. gebezigd worden, is een 141

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 139