in 1850 voortgezet door O. T. von Hefner en het werk omvat nu al 89 deelen; elke inteekenaar krijgt er zijn wapen in. De korte titel luidt: Das grosse und vollstandige Wappenbuch etc. in welchem an der Zahl 14767 Wappen, Schilde etc. in Kupfertafeln vorgebildet enthalten sind. Op de Koninklijke Bibliotheek, Den Haag, is het aan wezig en tot 1943 bijgehouden. Nu is de uitgave waarschijnlijk gestaakt. Voorts is te noemen Prof O. Hupp met zijn Münchener Kalenders en tal van andere werken, w.o. vele prachtige heraldische ex-libris. Voorts E. Döpler d. J. met zijn Musterblatter. L. Rheude en meer nog H. G. Stroehl met zijn „Heraldischer Atlas" met wapenvoorbeelden uit alle tijden en in alle stijlen, zwart of in kleuren en gehoogd met goud en zilver is wel de primus inter pares. Ook zijn Deutsche en Oesterr-Ungarische Wap- penrolle zijn schitterend. G. A. Closz maakte al zijn wapens hoewel correct in den Gothischen stijl. Ook Oscar Roick deed dit. Hildebrandt's Heraldisches Musterbuch is even eens bijzonder goed (zwartdruk). Zijn handboekje Wappenfibel (d.i. heraldisch ABC) beleefde al den i3den jubileumsdruk. Er staan in dit boekje vijf diverse wapens in verschillende stijlen gere produceerd, zoodat men het onderscheid goed kan zien, terwijl de meeste wapenfiguren volgens de oude meesters zijn afgebeeld. Jost Amman's Stamm- und Wappenbuch en Con- rad Grünenberg's zeer fraaie Oostenrijksche kro niek zijn ook in herdruk verschenen (vgl. afb. 54 en 55). De Züricher Wappenrolle van 1539 is zeer geslaagd, en pas weder herdrukt. Dito die van 139

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 137