zoodat het vaststellen van den naam van een onbekend wapen een eindeloos zoeken vereischt. J. B. Rietstap, de groote hervormer onzer wapen kunde, gaf behalve zijn Handboek een uitstekend geïllustreerd groot formaat wapenboek van den Nederlandschen Adel uit. Door V. en H- Rolland zijn er 6 vervolgen op het Armorial Général van Rietstap gemaakt met overtollige toevoegsels in de eerste deelen maar goede platen in de laatste. Ook verscheen er een werk „Planches de 1'Armorial Général de Rietstap", d.w.z. alle wapens op schilden, goed geteekend maar alleen met de namen er bij en onvolledig: de helmteekens ontbreken. Buchelius of Buchell, bekend om zijn belangrijke M.S., opgeteekend uit de kerken in verschillende provinciën, met Latijnsche bijschriften, op een reis van 16261640, waarvan er op de Universi teitsbibliotheek te Utrecht enkele zijn. Men zegt, dat het M.S. wapenboek van Engelen er een copie van is. Bij het Noord-Brabantsch genoot schap in 's-Hertogenbosch is een Brabantsch wapenboekje van zijn hand (15821592). A. Ferwerda 1760 Nederlandsch Stamboek (loopt alleen van AE) en zijn Adellijk en aanzienlijk wapenboek der 7 provinciën (17601781) bestaat uit 2 deelen met wapenschilden verlucht. M. Balen, Dordrecht 1677 met een klapper op de wapens door D. v. Epen. In 1640 was er al een dergelijk werk door J. van Beverwijk uitgegeven. Smallegange, 17de eeuwsch heraldicus. Cronijk van Zeeland. Interessant met wapenkaarten. Vorsterman van Oyen. Wapenboek in drie deelen, met genealogiën en wapens. De Haan Hettema v. Halmael, 1846. Friesche geslachten. 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 135