veel beter achterwege kan blijven. Hetzelfde geldt voor bloed-, ijzer- en staalkleur. Men beweert dat de puntjes der goudarceering het negatief zijn van de zwarte kleur, dus de open vakjes tusschen de gekruiste lijnen. Inplaats van gekruiste lijnen wordt voor zwart ook veel effen zwart gebruikt, dat, vooral bij figuren, beter uitkomt. Als verzamelnaam voor metaal én kleur spreekt men wel van email. Zij, die de Fransche benamingen bij het zoeken in het Armorial Général van Rietstap niet kennen, dienen eerst diens eigen opgave vóór in het boek te lezen. Deze is evenwel niet volledig. D. G. van Epen schreef er daarom een apart „Vocabulaire du Blason" voor, waarin ze allen alphabetisch zijn opgenomen. Heerlijkheden Er zijn diverse heerlijkhedenAmbachts-, Gewone- Hooge-, Vrije- en Dagelijksche- (Vgl. de Na- vorscher). De bezitter heeft het onbeschreven recht zijn wapen met dat der Heerlijkheid of huis te versieren, als hartschild. Vroeger waren er aan die heerlijkheden verschillende rechten ver bonden, thans nog maar enkele, de overige zijn bij K.B. afgeschaft. Men had het collatie-, dijk-, jacht-, wind-, veer-, visch-, zwanendrift-, vogelarij- en postrecht. Thans rest alleen nog het recht om op de Heerenbank in de kerk te zitten. De eigenaar mag echter niet den naam van zijn Heerlijkheid achter den zijne voegen, wat niet steeds opgevolgd wordt. Een moreele plicht van den bezitter eener Heerlijkheid is het om de kerk en de armen goed te gedenken. Nu en dan wordt er wel eens een Heerlijkheid te koop aangeboden. 132 1

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 130