Beitrag zur Kunstgeschichte', zeer uitvoerig met vele afbeeldingen. Hollandsche tuin Een geheel afzonderlijk wapen is nog de Holland sche Tuin, zijnde een boom, omringd door een heg met hekje met een klimmenden leeuw Dinnen de omheining. Op de heg zijn dan geplaatst de wapens der 7 provinciën. Dit wapen dateert, zoo zegt men, uit 1405 als herinnering aan het beleg van Hagestein. In 1913 werd nog zoo'n wapen op gebrandschilderd glas in de Eerste Kamer der Staten-Generaal geplaatst met den leeuw en een Oranje-boom. Vgl. van der Laars Wapens, vlaggen en zegels van Nederland'. Schildvormen zijn er onbepaald veel, zij houden rekening met den stijl. Gothische schilden zijn puntig en driehoekig. Renaissanceschilden zijn meer rechthoekig met allerlei in- en afsnijdingen volgens de fantasie van den wapenschilder. De Rococoschilden volgen eigenlijk het model van de omlijsting en zijn dus erg onregelmatig, nimmer symmetrisch, maar sierlijk en los. De Empire- schilden zijn stijf met een punt aan de onderzijde. De latere schilden thans het meest gebruikelijk, zijn van onderen eikelvormig afgerond, ofwel vierkant met een afgeronde punt en hoeken, de zgn. Spaansche schilden bestaan uit een recht hoek, die van onderen op een halve cirkelboog staat. De Engelsche schilden hebben aan den bovenkant twee driehoekige uitwassen en een drie hoekige punt aan den voet (zie afb. 52). De Italiaansche, ook wel paardenkopschilden ge naamd, zijn langwerpig en gelijken het meest SCHILDVORMEN 127

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 125