naam van herautstukken), aan figuren dus vormt een eindelooze reeks. Men kan beter zeggen: wat komt er niet op voor. B.v. een haai, een vloo of een zebra? Daarentegen zijn er een aantal zeer zonderlinge figuren wél bij, vooral uit den laatsten tijd, dus in de moderne heraldiek, b.v. een locomotief (Swindon), een puntgranaat (Nathu- sius), een telescoop (Herschel), een vliegtuigschroef (Hildebrandt), een sextant (Sunderland), zelfs een onderzeeër. De complete lijst zou bladzijden vol geven; ik zal dus hiermede volstaan. Weldra zullen wij dan ook wapens met handgranaten, stenguns, amphi- bietanks, vliegtuigbommen en als laatste wellicht een atoombom kunnen zien. Dan weet men dus precies, dat het wapen direct na den laatsten wereldoorlog gemaakt is. Chine de commande In de 17e eeuw was men zeer gesteld op Chineesch porcelein. De schepen van de Oost-Indische Compagnie namen destijds gegevens over wapens mede, welke door Chineesche kunstenaars op de borden werden geteekend en gebakken, natuurlijk in Chineeschen stijl, als men dat zoo noemen wil. Dergelijke borden zijn thans heel zeldzaam. De retourschepen brachten ze dan later naar het vaderland terug. Zie Nederland's Patriciaat, jaar gang 1944 met afb. van een dergelijk porceleinen bord met het wapen der familie van Hengel. Runen Runen zijn oud-Germaansche schriftteekens, waar uit, volgens B. Körner dan, alle wapens kunnen worden afgeleid (verg. Folkloristische Heraldiek). Körner is een navolger van Guido List. Van alle "9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 117