De eekhoorn eet meestal een nootje. De vos draagt zijn staart omhoog, de wolf daarentegen omlaag. De haring, dikwijls gekroond, heeft een druppel aan den bek hangen. De ekster, de dief achtige vogel, heeft een vingerring in den bek. De pelikaan, symbool der moederliefde, pikt zich in de borst om zijn jongen (meestal een nest van 3) met eigen bloed te voeden. Dat heeft echter nog nooit iemand in werkelijkheid gezien. De een hoorn, voorgesteld met hoorn, sik en gespleten hoeven is het symbool der kuischheid (zie afb. 42 en 44). Hij kon alleen door een maagd ge vangen worden, in wier schoot hij zijn hoofd legde. De adelaar is enkelkoppig (c.q. gedeeld of de helft van een dubbelen adelaar). De keizerlijke adelaar (Duitschland, Oostenrijk, Rusland) is dubbelkoppig, terwijl er ook adelaars met 3 kop pen voorkomen. De Fransche Adelaar wordt afgebeeld van terzijde gezien en staande (vgl. wapen Bonaparte). Duide lijker is het dus hier te spreken van arend, aan gezien dit dier geheel afwijkt van de andere adelaars. De Keizerlijke dubbele adelaar heeft een scepter en een zwaard in zijn klauwen. De moorenkop heeft altijd een hoofddoek van zilver of een wrong om. Het paaschlam of Agnus Dei draagt een vaandel- tje, vlag of wimpel op den schouder van zilver met een rood kruis beladen (zie afb. 43). De kat, resp. de kater worden steeds aanziend afgebeeld. De meerman heeft een rond schild aan den linkerarm en al of niet een kromzwaard in de rechterhand. De meermin heeft meestal een kam in de rechter- en een spiegeltje in de linkerhand. 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 110