Of deze tot uitvoering zijn gekomen, weten wij echter niet. Het laatste kwart der 16e eeuw brengt ons in dit opzicht meer zekerheid. Uit deze periode bestaan tenmin ste verschillende prentjes, welke zonder twijfel afdrukken van sierplaquetten zijn. Als eerste onder hen, die ze maak ten, wijzen wij weer op den grootmeester Goltzius, van wien uit afdrukken bekend is een tweezijdig plaquetje, voorstellend Leander, naakt, onder een hevige regenbui in den Hellespont springend; op de andere zijde Thisbe, zich over den dooden Pyramus heen in een zwaard stortend. Om beide voorstellingen een gevlochten band. Dit fijn gegra veerde stukje, de onverbrekelijke liefde symboliseerend, is in 1580 in zilver of goud uitgevoerd en dus ontstaan mid den in 's meesters werkperiode als portretmedailleur. Een ander mythologisch onderwerp, dat door Goltzius in edel metaal zal zijn gegraveerd, geeft weer Mercurius, die door zijn fluitspel den onder een boom rustenden Argus doet inslapen, om daarna de aan diens hoede toevertrouwde koe Io te ontvoeren. Evenals het vorige is ook dit plaatje ovaal, de door den meester voor plaquetten meest toegepaste vorm, welke wij eveneens aantreffen bij de volgende zinnebeeldige voorstelling van Deugd en Eer. Op een heuvel zitten naast elkaar een man (Honneur) en een vrouw (Vertu). De man heeft een kroon en scepter in de linkerhandmet de rech ter houdt hij een krans boven het hoofd der vrouw, die haar linkerarm om zijn schouders heeft gelegd; in de rech terhand houdt zij een kleine pyramide. De achtergrond wordt gevormd door een landschap. Op de keerzijde een door twee vleugels gedragen boek, dat tusschen twee rot sen in de lucht zweeft. Onder in het veld twee bazuinen boven een hart. Een ander zinnebeeld vertoont een vrouw, naar links, het hoofd over den schouder naar den beschouwer gewend. Op de keerzijde is een stilleven van muziekinstrumenten ge graveerd. Deze plaquette is rond met een diam. van 46 mm. Prachtig zijn de beide plaquetten van Goltzius met een godsdienstige voorstelling. Op de eene is de Heilige Fami- 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 99