bruiloft van Theodore Vosmaar en Maria Everswinkel (Cat. P.K. 2913, pl. XXX). In de 19e en 20e eeuw zijn eveneens vele familiepenningen geslagen. Het karakter is echter eenigszins veranderd. De huwelijkspenning kwam minder voor; ook de begrafe nispenning geraakte in onbruik. Wel werden vaak de zil veren en gouden bruiloft door penningen vereeuwigd, meestal met een dubbelportret op de voorzijde. Talrijk zijn de penningen op ambtsjubilea en het bereiken van een zeke ren leeftijd. Ook deze zijn bijna steeds van een portret voorzien, zoodat zij bij de portretpenningen hun plaats hebben gevonden. Als voorbeelden van huwelijkspenningen zonder portretten noemen wij den bij Begeer vervaardig den penning op het huwelijk van Jhr Mr F. Beelaerts van Blockland en Jkvr. M. A. Snoeck, met de wapens van het bruidspaar op de voorzijde (1905; Zw. 550); als ander type, met een symbolische voorstelling, den door Corn. L. J. Begeer ontworpen penning op het huwelijk van H. J. F. Mayer en A. M. Straver (1906; Zw. 656). Als moderne overlij denspenningen vermelden wij drie door C. J. van der Hoef ontworpen exemplaren: één voor Mr Th. G. Dentz van Schaick, advocaat te Amsterdam (1925; G.B. III, 3e d. 1)de tweede voor den schilder W. van den Heuvel (1925; G.B. III, 3e d. 23) met als symbool een urn onder een rouwkleed; de derde voor den schilder J. Toorop (1928; G.B. III, 3e d. 225), met zeven branden de kaarsen tusschen ornamentwerk, een geheimnisvolle sfeer weergevend. Op enkele gegraveerde familiepenningen dienen wij thans nog te wijzen. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van Abraham Bierens en Gouda Margareta Willink te Am sterdam werd in deze techniek een fraaie penning vervaar digd, voorstellend een elkaar boven een brandend altaar de hand reikend paar. Bovenaan de Faam met een lauwer krans (1823; D. suppl. LXX). E. Voet heeft op de hem eigen, fijne wijze de volgende stuk ken gegraveerd voor ambtsjubilea, waarop in plaats van het portret van den jubilaris, het gebouw is opgenomen, 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 96