deren, J. G. Holtzhey, M. Lageman en Th. van Berckeh Een gedeelte hunner werken vertoont het borstbeeld van den persoon, uit wiens leven een feit werd herdacht, en valt hierdoor onder het hoofdstuk der portretpenningen. De andere zijn versierd met familiewapens of meestal weinig fraaie symbolische voorstellingen. Voor het huwelijk bestond de symboliek tallooze malen uit een paar, dat elkaar de hand drukt boven een brandend altaar. Een zeer geliefd motief voor zilveren en gouden bruiloften was de Dankbaarheid, voorgesteld door een jonge vrouw, die op een altaar offert; of de Tijd, in de gedaante van een ouden man, met Amor gaande van een herdenkings-obelisk, waarop het getal 25, naar een altaar met twee brandende harten. Ook komt voor een op een altaar liggende, open geslagen bijbel met inschrift. Bij het overlijden gebruikte men als symbool een altaar met een doodshoofd, zandlooper en beenderen; een bellen blazend knaapje; een altaar met den dood, een lauwerkrans1 op het hoofd, een zeis ter zijde; een grafmonument; een door den bliksem getroffen zuil; een uitgedoofden fakkel of kaars. Wij laten verder deze minder belangrijke stukken rusten, om te bespreken den door M. Holtzhey in 1747 ge slagen penning op het huwelijk van David Reguleth en Christina Lestevenon (Dirks Rep. III, 1027; afb. 120 en 121). Op de voorzijde vraagt Eliëzer aan Laban, hem Re- becca te schenken als vrouw voor Isaac (Gen. 24, vers 4951). Op de keerzijde staat het vertrek van Rebecca afgebeeld (Gen. 24, vers 5860). Het groote stuk (diam. 75 mm.) is prachtig van compositie én uitvoering; alleen doen de te kleine hoofden op de langgerekte figuren der voorzijde iets gemaniereerd aan. Ten slotte vermelden wij enkele in Dordrecht gegraveerde huwelijkspenningen, o.a. door een zilversmid, die met L.V.S. één zijner fraaie, steeds met familiewapens versier de stukken heeft gesigneerd en door zijn tijdgenoot Tilburgl die in denzelfden trant heeft gewerkt en een burchtje als meesterteeken gebruikte. De Goudsche zilversmid D. vari Oye heeft in 1749 een penning gegraveerd op de zilveren 97 Penningen 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 95