Van Muller's eersten o verlij denspenning bestaat een va riant, welks keerzijde wordt gevormd door een bijzonder fraai plaquetje met een voorstelling van een walvisch- vangst, gemaakt in 1662 ter gelegenheid van het overlijden van Joannes van den Broeck (Fr. 2222a). Zeer geslaagd is zijn begrafenispenning van 1680 voor Elisabeth Veening met op de voorzijde een voorstelling van Abraham's offer. De hoofdgroep is uitmuntend in het veld geplaatst (Fr. 24-24a). Naast deze gegoten exemplaren zijn vele gegraveerde begra fenispenningen uit de 17e eeuw bekend, welke echter zel den het hooge peil van sommige huwelijkspenningen heb ben bereikt. Eén der beste is zonder twijfel een Amsterdam- sche penning van 1665 op het overlijden van Tanneke van Erpecom (Dirks Rep. 1,1415). Op de voorzijde wandelt de elegant gekleede Tanneke, een waaier in de rechterhand, in een park. Onderaan een cartouche met inscriptie. Op de keerzijde in een krans van rozen, het volgende gedichtje van Vondel Waerde Roos van Erpekom. Stut van Moeders ouderdom, Bant van Vrientschap van't geslacht; Gij verwelckt al 't onverwacht. Uw vermaeck was 't Groene hart, Nu ontbeert het u met smart. Vermelding verdienen verder enkele penningen, gemaakt bij het overlijden van de volgende hoogleeraren der Leid- sche Hoogeschool of hun vrouwen: J. Triglandus (1654; Cat. P.K. 831)Sara Loten, echtgenoote van Prof. Heyda- nus (1669; v. L. III, 31); J. F. Gronovius (1671; Cat. P.K. 1049); A. Heydanus (1678; Dirks Rep. II, 1818), Op de voorzijde is meestal het familiewapen gegraveerd, op de keerzijde een inscriptie. De bewerking van deze so bere, stemmige stukken verraadt een geoefende, vaste hand. Tot slot verwijzen wij naar verscheidene portretpenningen, 9S

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 93