eersten graad van den model penning af en vertoonen nog de ongerepte schoonheid en fijnheid van het oorspronke lijke stuk, dat slechts als werkstuk diende en daarom vaak uit het goedkoope lood was vervaardigd. Ging dit door veelvuldig gebruik slijten, dan werden de afgietsels min der fraai; al stammen zij ook in den eersten graad van den modelpenning af, zij zijn desondanks uit kunstoog punt van gering belang. Daarom, en eveneens als men het origineel niet tot zijn beschikking had wij denken hier aan de vervalschers nam men zijn toevlucht tot het afgieten van een penning in den eersten graad, waardoor dus een penning in den tweeden graad werd verkregen, welke niet alleen iets minder scherp en duidelijk was dan een origineel, maar ook iets kleiner van afmeting wegens het krimpen van het metaal bij de afkoeling, één der teeke nen, om een oorspronkelijk stuk van een later te onder scheiden. Op deze wijze voortgaand, konden ook exempla ren in den derden en verderen graad worden gemaakt, welke natuurlijk qualitatief steeds minder en ten slotte volkomen waardeloos werden. Bij de beoordeeling van een gegoten penning bedenke men dus steeds, dat een wat de maten betreft origineel stuk minderwaardig is, indien het werd afgegoten van een reeds versleten modelpenning; voorts dat een origineele penning pas in den laatsten tijd kan zijn gemaakt, een moderne gieting dus, waardoor hij de door de eeuwen verkregen patina der waardevolle oude stukken mist; ten slotte, dat een afgietsel in den tweeden graad, eeuwen geleden gegoten, zoo fraai kan zijn, dat het van een origineel bijna niet te onderscheiden is. Een oude gegoten penning, origineel of tegen origineel aan, met scherpe letters, de voorstelling fijn tot in alle détails, de patina fraai van kleur en ongeschonden, is een kunstwerk van de hoogste orde. In Nederland zijn gietpenningen vervaardigd in de 16e eeuw door Quinten Matsijs, Janus Secundus, Antoine Mo- rillon, Jacob Zagar, Jan Symons, Jacob Jonghelinck, den verder onbekenden Alexander P. uit Brussel, Steven van Herwyck, Coenrad Bloc en, overgaand naar 17e eeuw, 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 8