huwelijksthalers is overgenomen en uiteindelijk teruggaat op Diirer's bekende houtsnede, het huwelijk van Maria voorstellend zelf weer ontleend aan Italiaansche sposa- litio-voorstellingen van Fra Angelico, Perugino, Raphaël en anderen is herhaaldelijk gewijzigd. In plaats van door Christus werd het huwelijk voltrokken door een engel, naar een prent van Goltzius, of door een ouden geestelijke; ten slotte werd niet meer het huwelijk uitgebeeld, maar slechts het elkaar de hand drukkend paar. Op enkele prach tig gegraveerde stukken houdt dit daarbij twee harten om vat, waaruit bloemen ontspruiten, en welke door een band verbonden zijn, waaraan een slot hangt. Uit den grond rijst de dood op, een sleutel in de hand houdend, om te zijner tijd door het slot te openen, den huwelijksband te ver breken. Het toepasselijk omschrift luidt: Waer d'een in d'anders hert, door Liefd gesloten wert, siet men veel vreugden spruyten, druck angst noch lijden groot, niet anders als de doot can t selve weer ontsluyten. Wij beel den een exemplaar van omstreeks 1625 af onder no. 106 en 107, hetgeen gegraveerd is door den Amsterdamschen zilversmid Abraham van den Hecken. De fraaie, in niëllo- techniek uitgevoerde hoekvullingen zijn in den stijl van den Luikschen ornament-graveur De Brij. Naast deze uitmuntend uitgevoerde, kostbare stukken, komen ook eenvoudige voorstellingen voor van bv. twee uit de wol ken komende, elkaar drukkende handeneen minnend paar twee duifjes. Een zeer geliefde voorstelling was de bruiloft te Cana, soms met slechts weinig personen, maar uitste kend van compositie door anonieme zilversmeden gegra veerd naar een prent van den Franschen graveur Jacques Callot, dan weer met een overvloed van gasten, technisch knap, maar zonder werkelijk schoonheidsgevoel door Dirck Strycker in den aanvang der 17e eeuw in de zilveren penningplaat gegrift (afb. 108). Uit het oude testament werd dikwijls toegepast de ontmoeting van Rebecca en Eliëzer bij de bron. Ook treft men een enkele maal aan Laban, die Rachel aan Jacob tot vrouw geeft (afb. 109). Pieter van Abeele heeft een paar algemeene huwelijkspen- 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 88