HOOFDSTUK IV FAMILIEPENNINGEN In Nederland met zijn intiem gezinsleven zijn de hoofd momenten hiervan vaak door een penning voor het nage slacht vereeuwigd. Het grootste aantal der familiepennin gen heeft betrekking op het huwelijk. Echter zijn ook op het overlijden vele penningen vervaardigd, waarmede de vrienden, die den overledene ten grave hadden gedragen, werden begiftigd. Verder zijn geboorte of doop, zilveren en gouden bruiloft, jubilea, sportieve prestaties en andere minder belangrijke gebeurtenissen op een enkel persoon betrekking hebbend, door de medailleurs aan de vergetel heid ontrukt. Evenals bij de historiepenningen komen ook bij deze groep portretpenningen voor. De huwelijkspenningen worden onderscheiden in algemeene en bijzondere. De algemeene hebben meer het karakter van pandpenningen, door den man aan zijn bruid gegeten ter bevestiging van de trouwbelofte; zij vertoonen algemeene symbolische voorstellingen en zijn in vele exemplaren ver vaardigd, welke bij de zilversmeden voorradig en voor iedereen te koop waren. De bijzondere werden gemaakt ter herdenking van een bepaald huwelijk en speciaal daar voor ontworpen. Zij zijn uit den aard der zaak veel zeld zamer dan de algemeene. Soms werden op een algemeene penning later de namen der jonggehuwden en de datum der huwelijksvoltrekking gegraveerd, een tusschenvorm dus. De symbolische voorstellingen op de huwelijkspenningen laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zeer ge bruikelijk is die van het geestelijk en het wereldlijk huwe lijk. Bij het eerste reikt Christus, een lang kruis in de lin kerhand, de rechter aan een jonge vrouw, die, een kelk in de linkerhand houdend, het Geloof voorstelt. Bij het tweede vereenigt Christus een elkaar de hand reikend paar en ze gent dit. Deze laatste voorstelling, welke van Hamburgsche 89 m

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 87