HOOFDSTUK I DE W IJ ZEN VAN VERVAARDIGING Op vier manieren kunnen penningen worden vervaardigd: 1, door gieten; 2, door slaan met behulp van stempels; 3, door graveeren; 4, door samenvoegen van twee eenzij dige plaquetten. De technieken 1 en 2 zijn universeel toe gepast; daarentegen zijn de werkwijzen 3 en 4 vrijwel uit sluitend tot Nederland beperkt gebleven. 1. Het gieten geschiedde in den regel op de volgende ma nier. De eerste, eenvoudigste vorm was die, waarbij de voorstelling direct in negatief werd gesneden in een plaatje van pleister, waardoor een mal ontstond, geschikt om een metalen afgietsel in te vervaardigen. De tweede methode was, eerst een positief model te maken, hetzij door boetsee- ren in was, hetzij door snijden in hout of steen. Het was- procédé was, naast de directe, negatieve manier van werken, in Italië gebruikelijk in de 15e en 16e eeuw; het snij den in hout of steen werd in Duitschland in de 16e eeuw bij voorkeur toegepast. Van de aldus verkregen positieve modellen werd een negatief afgietsel in gips of vormzand gemaakt. In de zoo ontstane mallen werden voor- en keer zijde van den penning óf afzonderlijk in metaal gegoten, waardoor twee penningplaten ontstonden, welke op elkaar werden gesoldeerd methode, welke den grondslag vormt van de vierde wijze van vervaardiging óf de mallen werden vóór de gieting samengevoegd, waardoor de pen ning in eens gegoten kon worden. Bij het was-procédé was, naast deze methoden, ook mogelijk de gieting a cire perdue, waarbij het was-model echter verloren ging. Daar de mo dellen in was zelden meer dan eens konden worden ge bruikt, werd het eerste metalen afgietsel als model-pen ning aangewend, waarvan een meer of minder groot aantal exemplaren kon worden afgegoten. De afgietsels van den modelpenning worden als originele exemplaren beschouwd. Zij stammen rechtstreeks, in den 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 7