In 1671 werd de Acte van Harmonie gesloten tusschen de verschillende Nederlandsche provinciën, waarbij de Prins van Oranje onder meer direct zitting kreeg in den Raad van State en bekwaam werd verklaard op zijn 22e jaar tot opperbevelhebber van leger en vloot te worden benoemd. Een uitmuntend portret van den Prins is ter gelegenheid hiervan door een onbekend medailleur vervaardigd (v. L. III, 47). Het borstbeeld met den fijn uitgewerkten, langen haartooi, welke toen mode was, past uitstekend in het pen- ningrond. De vervelende keerzijde toont weer de Neder landsche maagd met vele attributen. Reeds gedurende de 16e eeuw zijn spotpenningen in ons land vervaardigd. De 17e eeuwsche zijn echter bijtender en sarcastischer. Wil een dergelijk stuk geslaagd zijn, dan moet het niet alleen de gewone penningeigenschappen bezitten, in de eerste plaats dus schoonheid, maar het moet ook geestig zijn, vooral niet flauw, zeker niet grof. Hoe uiterst moeilijk het is, een goede satirieke penning te ont werpen en hoe zelden men er eenigszins in is geslaagd, zal uit de Nederlandsche exemplaren blijken, welke voor een deel van de hand zijn van Smeltzing. In 1671 maakte hij het volgende exemplaar op de anti-orangistische partij (v. L. III, 49). Een kat, zinnebeeld der vrijheid, houdt, na dat de melkkan door vorige twisten is omver geworpen, de wacht bij de Hollandsche kaas, om de Oranje-muis te weren. Op de keerzijde het volgende versje: Hoe idel word de muis mistroud, Wanneer een kat de schilwagt houd, Waarvan men tot zijn schade weet, Dat zij het zuivel garen eet. De penning, uitstekend van teekening, behoort zeer zeker niet tot de slechtste van het genre. De rampen, welke in 1672 ons land troffen oorlog met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen braken den tegenstand tegen Oranje snel en brachten den Prins in een ommezien tot de ambten, door zijn voorvaderen bekleed. Van de penningen, op deze gebeurtenissen betrekking hebbend, noemen wij v. L. III, 77, met een goed geslaagd portret van Willem III door Adolphi. Talrijke pen ningen herdenken den met 's Prinsen verheffing samen- 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 71