nis. Op de keerzijde de vredelievende Nederlandsche maagd met een hoorn van overvloed en den staf van Mercurius; op den achtergrond koopvaardijschepen (v. L. II, 555, 1; afb. 94 en 95). De woorden „mala bestia", welke de.En- gelsche koning zich als een persoonlijke beleediging aan trok, zijn één der voorwendsels geworden voor den volgen den oorlog. De tweede penning is geslagen op last der regeering van Amsterdam door Lutma jr. Het stuk is algemeen bekend onder den naam Leo Batavus (v. L. II, 555, 2; afb. 96). Een geweldige leeuw staat op den voorgrond met verschil lend oorlogstuig onder zijn klauwen; in het verschiet de vloot. Het zware reliëf past uitstekend bij het grimmige dier. Van twee zeer groote penningen met dezelfde allegorie van den vrede op de eene, in kleinigheden afwijkende gezich ten van Breda in vogelvlucht op de andere zijde, is de bekwame medailleur onbekend (v. L. II, 555, 3 en 4). Pool sloeg een fraai, klein exemplaar, waarop een bijzon der mooi stadsbeeld van Breda met zijn torens (v. L. II, 559, 3). Wouter Muller en Van Abeele hebben ieder het feit door een plaquettepenning herdacht. Op den eerste staat een goed geslaagde afbeelding van het kasteel van Breda, terwijl de keerzijde, gecopieerd van zijn penning op den vrede van Westminster, weer het Vredeschip vertoont (v. L. II, 559, 1; Fr. 1717a). Op van Abeele's plaquet- ten zien wij het verbranden van de schepen bij Chattam en een allegorie van den vrede (v. L. II, 559, 2; Fr. 2929b). Zij behooren zeker niet tot de beste werken van den mees ter. Op den vrede van Aken, in 1668 tusschen Frankrijk en Spanje gesloten, werd op last der Staten-Generaal door Adolphi een niet van groote vindingrijkheid getuigende penning geslagen. Op de voorzijde staat weer de Nederland sche maagd met de noodige krijgsattributen en schepen, op de keerzijde een opschrift binnen een rand, samenge steld uit wapens en pijlbundels, volkomen gelijk aan die op zijn penning van 1667 (v. L. III, 24). 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 70