gezicht op de bergingswerkzaamheden, Westcapelle in het verschiet (v. L. II, 478). Op de opening van het jaagpad van Leiden naar Utrecht in 1664 graveerde de Leidsche zilversmid Dirck Werck- hoven een uitmuntenden penning, zoowel in zilver, als in goud voorkomend (v. L. II, 524). In 1665 brak de tweede Engelsche zeeoorlog uit. Pool sloeg in dat jaar twee penningen met een voorstelling van den zeeslag in de haven van Bergen, zooals wij die van hem gewoon zijn (v. L. II, 531). Ter herinnering aan den vierdaagschen zeeslag in 1666 zijn door Wouter Muller eenige plaquette-penningen vervaardigd met de borstbeel den van De Ruyter, Evertsen en Tromp op de voor-, den zeeslag op de keerzijde, reeds bij de portretpenningen be sproken (afb.'34 en 35). Christoffel Adolphisneed één der voortreffelijkste afbeeldingen van het zeegevecht, welke wij kennen (v. L. II, 546, I; afb. 39). De groepeering van de schepen, de lichtinval, het perspectief, de reliëfhoogte, al les is even goed. Ook PooVs penning met het portret van De Ruyter is niet slecht, maar staat toch op lager peil (v. L. II, 549, 3). Eveneens van zijn hand is een penning met ongeveer hetzelfde gezicht van den beroemden slag en het volgende versje van Vondel op de keerzijde: De Godt der Goden zet Den oceaen de wet Als hooft der ami- raelen Hij sterkt der Staeten helt Die boeit het Britsch gewelt. Wie kan Godts maght bepaelen (v. L. II, 546, 2). Van Abeele goot in 1667 de mooie plaquette van De Ruy ter, ter gelegenheid van zijn stoutmoedigen tocht naar Chattam (Fr. 2222a)Als gevolg van deze overwinning werd in hetzelfde jaar de vrede van Breda gesloten, waar op onze voorouders, terecht trotsch op de roemrijke wa penfeiten onzer vloten, vele penningen hebben doen maken. Van Adolphi is een op last der Staten van Holland gesla gen, groot exemplaar, op welks voorzijde de strijdbare Nederlandsche maagd, de Nijd vertredend; op den achter grond het verbranden van de Engelsche schepen bij Chat tam. Het onderschrift luidt: Procul Hinc Mala Bestia Reg- 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 69