70 lende Grieksche schip Argo (v. L. II, 399, 2). Muller ver vaardigde een plaquette-penning met de beurs eener-, het stadhuis anderzijds (v. L. II, 399, 3; Fr. 1616a). Van het jaar 1656 dateert een penning, welke eveneens de voltooiing van een werk van algemeen nut betrof, nl. de trekvaart van Dokkum naar Groningen (v. L. II, 419; Fr. 1515a)Merkwaardigerwijs is dit zeldzame stuk niet door één der bekende Friesche of Groningsche zilversmeden ge maakt, maar, blijkens de signatuur op de voorzijde, door den jongen Lutma. De eene zijde vertoont een wat kinder achtig landschap met een molentje en de trekschuit in de vaart; op de andere staat een langdradig opschrift in een kwabachtige rolwerk-cartouche, volkomen in den trant van zijn vader's schepping van 1648, alleen veel soberder en grover. Toen het volgende jaar de trekvaart van Haarlem op Lei den werd geopend, is ook dit feit door een penning her dacht; de stempels ervan zijn gesneden door Pieter van Abeele jr, blijkens de thesauriersrekeningen van Haarlem van 1659 (v. L. II, 421). Het is een goed stuk, meer in den stijl van Looff dan van zijn leermeester Pool. Van dezen laatsten is een penning op de opening van de Sont door den admiraal van Wassenaar van Obdam (v. L. II, 445, 1), met een gezicht op den strijd en het slot Kroon- borg op de voor-, het volgende versje op de keerzijde: Zoo oorlooght de baron, Die d'Zweden overwon, En open de den mont Der toegeslote Sont; Niet zonder lyf- gevaer. Een eer voor Wassenaer En 't vrije Neder- lant. zoo houdt de Vryheit stant. MDCLVIII. In de 17e eeuw werden reeds pogingen aangewend, schat ten uit gezonken schepen aan de oppervlakte te brengen. Een uitvinding daarvoor van Trewleben is in de Sont met zooveel succes toegepast, dat de Staten van Zeeland in 1660 besloten hem op te dragen de kostbare lading uit het schip van Hopman Waterdrinker, dat voor de kust van Walcheren was vergaan, te redden. Toen hij daarin was geslaagd, werd hem door de Staten een groote, geslagen penning vereerd, een fraai stuk met op de voorzijde een

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 68