de voorzijde, even prachtig is de keerzijde. Het lange opschrift is hier op een perkament geplaatst, dat met zijn omgebogen hoeken is bevestigd aan bijzonder sierlijke, goed gemodelleerde wingerdranken. Looff heeft zich door dit werk doen kennen als een uitstekend ornament-graveur. Ter gelegenheid van den zeeslag bij Duins in 1639 versche nen wederom twee penningen van zijn hand (v. L. II, 252). De voorzijden, slechts in kleinigheden van elkaar afwijkend, geven een merkwaardig gezicht op den slag, zooals wij dien uit historieprenten kennen. Op de keerzijde verschillen de het opschrift omringende bladerkransen aanmerkelijk. Weinig geslaagd is zijn penning van 1644 op de inneming van Sas van Gent (v. L. II, 279)op de voorzijde de land kaart, op de keerzijde een minder fraaie omranding dan wij van den meester gewend zijn. Daarentegen is zijn pen ning op de inneming van Hulst in 1645 één zijner beste werken (v. L. II, 288; afb. 86 en 87). Op de voorzijde staat een duidelijk gezicht op de bevestigde stad met haar groote kerk in het midden, op den voorgrond een deel der belege ringswerken, naar een anoniem schilderij in het stadhuis. De keerzijde is een vrije navolging van die op de inneming van Breda. Na den schier eindeloozen strijd kwam eindelijk de vrede in zicht. In 1647 waren de onderhandelingen met Spanje gaande. Door de Staten van Zeeland werd aan Looff opge dragen, hierop een penning te slaan, welke tot voorzichtig heid maande (v. L. II, 306, 1). Een paraat oorlogsschip is er op afgebeeld, in volle zee varende, met het bijschrift: Timide Ac Prudenter. Op de keerzijde het opschrift tus- schen prachtige vrucht- en bloemfestoenen. Ook dit stuk behoort tot de beste van Looff's oeuvre. Frederik Hendrik, die zoo veel tot de goede uitkomst van den oorlog heeft bijgedragen, mocht het einde ervan niet meer beleven. Hij overleed in 1647. Het jaar daarop kwam de vrede tot stand, door een groot aantal, zoo binnen- als buitenlandsche penningen herdacht. Wij bespreken hier alleen den buitengewonen plaquette-penning, gemaakt naar een doos van den ouden Lutma (v. L. II, 311; afb. 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 65