stad, door van Teylingen geslagen, is een copie van dien van Looff. Piet Heyn heeft zijn roemrijke daad niet lang overleefd. Hij sneuvelde in 1629 bij Duinkerken (v. L. II, 186). Twee jaren later werd de zeeslag op het Slaak geleverd, waarop zes penningen zijn geslagen (v. L. II, 197, 15; 200), de derde op last der Staten van Zeeland door A. van der Wilge, die ook de medailleur is van den eerste en den zesde, beide met den Prins van Oranje te paard. De tweede vertoont het borstbeeld van den Prins en werd bij de portretpenningen besproken (afb. 28 en 29). De vierde en vijfde, van Looff, hebben de gebruikelijke land kaarten op de voor-, de lange inscriptie op de keerzijde, helaas zonder ornamentrand. Zij behooren dan ook tot de zwakste penningen van den meester. Op de verovering van Maastricht door Frederik Hendrik in 1632 werd een penning geslagen, op welks voorzijde het borstbeeld van den Prins in een ovaal, het omschrift in een dubbele cirkel hieromheeneen ver van gelukkige combi natie (v. L. II, 206). Ook de keerzijde is slecht van com positie. Driekwart van het veld wordt ingenomen door een landkaart; daaronder bevindt zich een door de kleine afme ting onoverzichtelijke voorstelling van een gevecht. De wijze, waarop het omschrift is geplaatst, doet het geheel nog meer rammelen. Van dezelfde hand wegens de volkomen gelijke keerzijde, de voorzijde echter iets beter geslaagd, is de penning op de verovering van Rijnberk in 1633 (v. L. II, 211). Breda viel in 1637 in onze handen, belangrijk wapenfeit, dat o.a. door Looff met een grooten penning is herdacht (v. L. II, 238, 2). De voorzijde vertoont een gezicht op de stad, waarin het turfschip binnen vaart, herinnering aan de verrassing in 1590; op den voorgrond zit de stedemaagd, door den hongersnood bij de keel gegrepen; boven in het veld komt een gepantserde arm uit de wolken met ontbloot zwaard en het wapen van Frederik Hendrik. De arm met het zwaard is een wat goedkoope symboliek, ontelbare malen in binnen- en buitenland toegepast. Zoo vervelend 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 64