digd, toonen in breede compositie op de voorzijde het door twee leeuwen gehouden Nederlandsche wapen, omgeven door de forsche letters der zinspreuk Concordia Res Par- vae Crescunt; op de keerzijde de door linten verbonden wapenschilden der zeven vereenigde gewesten, waaromheen Discordia Maximae Dilabuntur. Na de gelukkige gebeurtenissen ter zee volgden in 1629 eenige overwinningen te land. 'Wezel en 's Hertogenbosch werden ingenomen (v. L. II, 178, 180184). Van den naam der eerste stad werd een dankbaar gebruik gemaakt door den medailleur van den eersten penning Van Teylin- gen, die een leeuw (de Nederlanden) een wezeltje laat ont nemen aan een vos (Spanje). Op de keerzijde een langdra dig opschrift. De volgende drie penningen zijn van de hand van den bekenden Zeeuwschen stempelsnijder en graveur Looff. De eerste beeldt Frederik Hendrik uit op een stei gerend ros, 's Hertogenbosch in het verschiet. Op de keer zijde de plattegrond van Wezel. De beide andere, op klei nigheden na aan elkaar gelijk, bezitten de karakteristieke eigenschappen van 's meesters werk, welke het eerste stuk vreemd zijn, te weten, een ellenlang opschrift op de keer zijde en daaromheen een uiterst decoratieve rand van bla deren, bloemen of vruchten. Deze randen, alle verschillend, toonen aan, dat Looff, wien op grond der lange verhalen wel eens gebrek aan vindingrijkheid wordt verweten, deze wel degelijk bezat. De gewraakte opschriften zijn louter een gevolg van de breedsprakigheid van dien tijd, welke den meester niet verweten kan worden. Zelfs Lutma, mis schien de phantasie-rijkste van allen, moest daaraan zijn offer brengen. Verre van een genie te zijn, was Looff één der zeer goede medailleurs van zijn tijd, die ons naast en kele prenten en ëen uitstekend gegraveerden schotel, een serie belangrijke, geslagen historiepenningen heeft nage laten. Op de voorzijde der Bossche penningen is de naam der stad weer in beeld gebracht. De Nederlandsche leeuw, in het midden van het veld, jaagt uit een daaromheen ge plaatst bosch een menigte ongedierte (de Spanjaarden): De vierde penning op de inneming van Brabant's hoofd- 65 Penningen 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 63