64 en de rust in kerk en staat hersteld, werd dit door een pen ning met den Nederlandschen leeuw op de eene, Maurits' wapen op de andere zijde herdacht (v. L. II, 112). In 1622 was de oorlog weer in vollen gang. Bergen op Zoom werd door Maurits ontzet (v. L. II, 149, 1—^1)Be halve deze gedenkpenningen, waarvan weer één met een landkaart, zijn ook eerepenningen vervaardigd, welke aan de verdedigers werden uitgereikt (v. L. II, 151). In 1624 heeft J. van Bylaer de overwinningen in West-Indië, waar over reeds bij de portretpenningen is gesproken, ver eeuwigd (v. L. II, 155; afb. 22 en 23). Prins Maurits, die door zijn krijgstalent zooveel overwin ningen voor ons land heeft behaald, stierf in 1625. Zijn broer, Prins Frederik Hendrik, wiens beeltenis wij reeds verscheidene malen zijn tegengekomen, volgde hem op. Ook onder zijn bewind behaalden de Nederlanders een reeks zegepralen. In 1628 de meest populaire: de verovering van de zilvervloot door Piet Heyn, wiens van groote kunde en dapperheid getuigende daden als vlootvoogd in het niet zijn gezonken bij deze, hem door een gelukkig toeval in den schoot geworpen, gemakkelijke overwinning. Een viertal penningen zijn hierop geslagen (v. L. II, 173, 14), alle zeer gezocht en zeldzaam. De eerste met het prachtige por tret van den admiraal is afgebeeld onder no. 26 en 27. Op den tweede staat de kaart van Amerika, op de keerzijde de baai van Matanzas met de vloten. Op den derde eveneens een fraai voorstelling van de zilvervloot in de baai; op de keerzijde een lang opschrift, in mooie letters vermeldende, dat de Staten-Generaal het stuk hebben doen slaan uit het zilver der veroverde schat. De vierde vertoont een wat be nepen portretje van Piet Heyn, de keerzijde wederom de zilvervloot. Hoe souverein de Nederlanden zich voelden, blijkt uit de ambassadeurspenningen, welke de Staten-Generaal in 1628 voor het eerst deden slaan, ten einde deze aan buitenland- sche gezanten ten geschenke te kunnen geven, hetgeen tot het einde der 18e eeuw geschiedde (v. L. II, 53; afb. 84 en 85). De magistrale stukken, in drie afmetingen vervaar-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 62