Onverminderd voortbestaande, moeilijke karaktereigen schappen van ons volk maakten het noodzakelijk, zooals vroeger ook reeds was geschied, tot meer eensgezindheid te manen. C. Wyntges heeft daarop een bijzonder aardigen penning van 1587, waarvan de symboliek goed gevonden is, doen copieeren. Binnen het omschrift: Trahite aequo iugo trekken twee ossen een ploeg voort. Op de keerzijde drijven twee aarden potten naast elkaar in zee; het om schrift luidt daar: Frangimur si collidimur (v. L. ÏI, 11). Een zeeslag van groote beteekenis vond in 1607 plaats, de slag bij Gibraltar, waarbij onze admiraal Heemskerck sneu velde (v. L. II, 30). Dirck Strycker heeft dit wapenfeit herdacht door een uiterst fijnen, gegraveerden penning, na Heemskerck's begrafenis vervaardigd. In 1609 werd het twaalfjarig bestand gesloten (v. L. 11,46) en het drievoudig verbond tusschen Frankrijk, Engeland en de Nederlanden vernieuwd (v. L. II, 50). Met het innemen van Gulik door Maurits eindigden voorloopig de krijgs verrichtingen (v. L. II, 71). In plaats daarvan eischten weldra de godsdiensttwisten alle aandacht en belangstelling voor zich op, in die mate zelfs, dat in 1617 wederom een penning moest verschijnen met de twee ossen en de drijven de potten. Ten slotte werd in 1619 de synode te Dordrecht bijeen geroepen, waarvan de leden met een op last der Sta ten door Willem of Jan van Bylaer naar een prent van F. Schillemans geslagen penning werden begiftigd. De voorzijde vertoont een van perspectief uitmuntend gezicht op de vergaderzaal; de keerzijde een kerk, bestookt door vier bulderende winden, onwrikbaar staande op een hoogen berg en bestraald door een hemellicht, waarin de naam Jehovah (v. L. II, 105; afb. 82 en 83). De dood van 01- denbarnevelt, één der smadelijkste feiten uit onze geschie denis, werd door Smeltzing en Arondeaux in de tweede helft der 17e eeuw herdacht (v. L. II, 109). Zij sneden een fraai borstbeeld van den grijzen staatsman, die Willem van Oranje's politieke werkzaamheid voortzette, bij de volko men onbekwaamheid daartoe van Maurits. Toen eindelijk aan dezen onverkwikkelijken strijd een einde was gekomen 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 61