Koningin Elisabeth van Engeland. Deze weigerde, maar zond haar gunsteling Leicester met een troepenmacht te hulp. Het optreden van den Engelschen veldheer was niet gelukkig, zoodat deze in 1587 ons land weer verliet (v. L. I, 382, 1, met borstbeeld van Leicester op de voor-, een hond, die zijn kudde verlaat op de keerzijde). Leicester's gedrag in zake de kerkelijke aangelegenheden in ons land werd herdacht door een penning, op welks voorzijde de sluwe Elisabeth troont, terwijl Leicester haar beschuttenden mantel over de Nederlanden wil uitspreiden; op de keer zijde tuimelen Paus, monniken en andere geestelijken door elkaar, verblind door een hemellicht, waarin de naam Je- hovah (v. L. I, 376; afb. 76 en 77). De Staten, die zelf het bewind in handen hadden genomen met Prins Maurits als Stadhouder en Kapitein-Generaal en Admiraal, besloten geen vreemde hulp meer in te roepen, maar uitsluitend op eigen kracht te steunen, welk besluit met groote successen werd bekroond. Immers het jaar 1588 reeds bracht de vernietiging van de onoverwinnelijke vloot (v. L. I, 390; afb. 78 en 79). Op de voorzijde van dezen fraaien penning, welke, als de meeste uit dien tijd, door zijn zeer laag reliëf en daardoor volkomen muntachtig karak ter zijn afkomst uit de werkplaatsen der officieele stem pelsnijders duidelijk toont, is afgebeeld een vergadering van den Koning van Spanje, den Keizer, de Keurvorsten, den Paus en andere geestelijken, geblinddoekt zittend met de voeten op een omgekeerde eg. Op de keerzijde een goede voorstelling van de vernietiging van de Armada. In 1590 volgde de inneming van Breda door middel van het turfschip, voor welk feit den krijgslieden eerepennin gen, op wier voorzijde het turfschip staat afgebeeld, wer den geschonken (v. L. I. 409). Deze gelukkige gebeurtenis werd gevolgd door een reeks overwinningen van Prins Mau rits: de inneming van Geertruidenberg in 1593 (v. L. I, 437, 1)het ontzet van Coevorden en het innemen van Gro ningen in 1594 (v. L. I, 448). Wegens het herwinnen van Lier in 1595 werd den daarheen getrokken burgers van Antwerpen een gedenkpenning vereerd, door Jonghelinck 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 59