60 I, 169, 170, met een fraai gezicht op den zeeslag). Het volgende jaar was de krijgskans verdeeld. Tegenover onze nederlaag op de Mookerheide staat het ontzet van Leiden. Op den penning, ter herinnering daaraan geslagen, ziet men op de eene zijde een engel, het leger van Sanherib van Jerusalem verdrijvend; op de andere het wegtrekken der Spanjaarden van Leiden (v. L. I, 195). Ook op politiek gebied vonden belangrijke gebeurtenissen plaats. In 1576 kwam de pacificatie van Gent tot stand, waarbij noorde lijke en zuidelijke gewesten zich verbonden ter handhaving hunner vrijheden en rechten, in 1577 gevolgd door het te Brussel gesloten Eeuwig Edict. Jonghelinck heeft hierop een groven penning gegoten met symbolische voorstel lingen van Vrijheid en Gerechtigheid (v. L. I, 234,1). Hoe wel Don Juan de Pacificatie erkende en beloofde de vreem de troepen te zullen wegzenden, werd het verzet tegen de Spaansche overheersching steeds ernstiger. In 1579 sloten de noordelijke gewesten zich aaneen bij de Unie van Utrecht, waardoor de grondslag werd gelegd van de Re publiek der Vereenigde Nederlanden. De macht van Wil lem van Oranje, aan wien vroeger reeds het gezag was aangeboden (v. L. I, 206; 249, 4), nam steeds toe, zoodat de plannen gereed waren hem als erfelijk Graaf de souve- reiniteit te verleenen in plaats van den in 1581 afgezworen Koning. Ten einde den Prins, op wiens hoofd inmiddels een prijs was gesteld, voor aanslagen te behoeden, werd hem een lijfwacht aangeboden, welke hij echter niet heeft willen aanvaarden (v. L. I, 284, 1, met op de voorzijde 's Prinsen portret, op de keerzijde een ijsvogel, rustig vlie gend naar zijn nest, dat drijft op de woelige golven). De onvoorzichtigheid van den Prins in dit opzicht deed, na het mislukken van verschillende pogingen, in 1584 den aan slag in Delft slagen (v. L. I, 345, I en 2, vervaardigd op last der Staten van Holland en Zeeland, de eerste met het borstbeeld van den Prins in een cartouche). De landvoogd Alexander Farnese van Parma, van zijn grooten tegenstan der verlost, veroverde onder meer Antwerpen (v. L. I, 356, 1), waarna de Staten de souvereiniteit aanboden aan

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 58