54 medailleur Niccolo Fiorentino. Heeft deze Italiaan in zijn penningen een sterke plastiek schitterend doorgevoerd, van Goor werkte het zware reliëf op een moderne, schilder achtige wijze uit, waardoor een onaangenaam aandoende tweeslachtigheid is ontstaan. Aan het iets minder krachtige portret van Van Kerkwijk kleeft dit gebrek niet. Uit het zeer uitgebreide oeuvre noemen wij nog de pen ningen op de volgende personen: Mr W. H. E. Baron van der Borch, burgemeester van Ginneken en Bavel (1906; Zw. 609)D. de Jong Cleyndert en Clasina Gollards, ter gelegenheid van hun gouden bruiloft (1906; Zw. 644); Jhr Mr E. A. van Beresteyn en J. C. Frowein, bij hun zilveren bruiloft (1925; G.B. III, 3e d. 6); Prof. Mr M. W. F. Treub, oud-minister (1928; G.B. III, 3e d. 223); Ir J. Krap, lid der Algemeene Rekenkamer (1931G.B. III, 3e d. 527)A. H. M. de Groot en J. P. S. Marcelis, bij hun gouden bruiloft (1933; G.B. III, 3e d. 673). Eén der merkwaardigste figuren onder onze medailleurs is zonder twijfel de in Parijs geboren Huib Luns, die tevens schilder en etser was, en ten slotte hoogleeraar aan de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam is geworden. Hebben anderen de Fransche medailleurs min of meer nagevolgd, is bij de gietpenningen een Italiaansche invloed uit den bloeitijd der 15e eeuw niet te miskennen; Luns heeft zich meer gericht naar de Duitsche renaissance- meesters, in het bijzonder naar Hans Daucher en meer nog Hans Schwarz. Naast dat zijner collega's heeft zijn werk daardoor de bekoring gekregen van het ongewone. Luns heeft zijn gietingen vrijwel niet nabewerkt, waardoor er een jeugdige kracht van uitgaat, welke ook de ruwe gie tingen van Schwarz typeert. Desondanks zijn de werken van den Duitschen meester van een uiterste fijnheid, door Luns nergens in die mate bereikt. Zijn penningen, hoe belangrijk ook, zijn daarvoor te vluchtig gemaakt; zij hebben iets te slordigs in de uitvoering. Ook is bij som mige de verhouding tusschen beeldenaar, omschrift en pen- ningveld niet volkomen harmonisch uitgewogen. Ondanks deze bezwaren is Huib Luns er het best in geslaagd, pen-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 52