een portret van Jan Lievens; van 1654 de beeltenis van Johan Maurits van Nassau (Cat. P.K. 837) en van Gerard Huift, secretaris van Amsterdam, Directeur-Generaal van Ned. Indië (Dirks Rep. I, 1239). Verder zijn er nog en kele modellen van hem op onbekende personen. De stempelsnijders hebben gedurende de jaren, dat de plaquette-medailleurs hun artistieke stukken uitvoerden, niet stilgezeten. Naast vele historiepenningen zijn enkele in hun soort voortreffelijke portretpenningen door hun arbeid ontstaan. Van Juriaen Pool (Amsterdam) is een uitmun tend, scherp gesneden portret van Tromp, geslagen ter her denking van zijn sneuvelen in 1653 (v. L. II, 376, 2afb. 40). De keerzijde vertoont een goed gecomponeerd gezicht op den zeeslag. Van het volgende jaar is de penning met het aardige kinderkopje van Willem III, zooals ook Van Abeele dat heeft toegepast; op de keerzijde is een sierlijke vogel Phoenix te midden der vlammen afgebeeld (v. L. II, 388, 2). Christoffel Adolphi (Amsterdam) sneed de stempels van een penning van 1657 met een ander kinderkopje van Wil lem III, eveneens van Van Abeele gecopieerd, op de keer zijde merkwaardigerwijs ook een Phoenix (v. L. II, 423, 3). In 1676 herdacht hij het sneuvelen van De Ruyter bij Sici lië (v. L. III, 186)op de voorzijde het wat houterige borst beeld van onzen grootsten admiraal, maar met zeer spre kende trekken; op de keerzijde weer een uitmuntende af beelding van een zeeslag met als onderschrift: Pugnando (afb. 38 en 39). Na deze beide kunstenaars gaat het artistieke peil in da lende richting, terwijl de productiviteit der medailleurs snel stijgt. De stempelmethode, waardoor alle penningen een zelfde glanzend aanzien hebben, leidt tot uniformiteit en eentonigheid. Vroeger brachten de gegoten en gegra veerde exemplaren de noodige variatie; later kwamen de plaquette-penningen er bij, welke eveneens de gewenschte afwisseling gaven. Deze soorten zijn nu uitzondering ge worden wat op dit gebied werd gemaakt, is niet meer van groote beteekenis. De minst aantrekkelijke vorm, voor een 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 37