's lants trouwste bontgenoot, Die door sijn staale vuist de goude vree besloot. De keerzijde vertoont een allegorische voorstelling van den vrede tusschen Nederland en het Bis dom Munster, met het volgende omschrift: Laat nu den biltren Brit op Munsters vree vrij schelden. Door kunst kroont Muller hier het puik der oorlogshelden. De andere herdenken den vierdaagschen zeeslag en hebben alle drie dezelfde keerzijde een mooi uitgevoerd gezicht op een zeeslag hetgeen niet pleit voor 's meesters vindingrijk heid. Op de voorzijden staan de portretten van De Ruyter (Fr. 88a), Corn. Evertsen (Fr. 1010a; afb. 34 en 35) en Corn. Tromp (Fr. 1111a) in zwaar relief met veel ornamentwerk. Deze zeer gezochte, kapitale stukken, waar van de laatste twee vrij zeldzaam zijn, bezitten alle goede en slechte eigenschappen van Muller's medailleerstijl. Van 1678 dateert één der fraaiste portretten, welke wij van Muller kennen. Het stelt voor Willem III in rijke kleedij op een galoppeerend paard gezeten, den veldheersstaf in de hand, voorbij trekkende troepen op den achtergrond (Fr. 1212a) en is overgenomen van een prent van Ro- meyn de Hooghe. De keerzijde, een vliegende Faam, is uitermate zwakzij is zelfs niet door Muller gemodelleerd, maar eenvoudig afgegoten van Van Abeele's penning van hetzelfde jaar, waardoor zij nog slapper is geworden dan het origineel reeds was. Ondanks de vele gebreken, welke Muller's penningen aan kleven, kan men zich toch niet geheel onttrekken aan de decoratieve bekoring, welke ontegenzeggelijk er van uitgaat. Hun barokke weelde is volkomen in overeenstem ming met het rijke tijdperk, waarin zij werden gemaakt. Terloops worden hier vermeld de weinige penningen, door Dirck van Rijswijck, Amsterdamsch zilversmid, bekend om zijn in toetssteen of zwart hout ingelegde bloemstukken uit paarlemoer, omstreeks het midden der 17e eeuw in de plaquette-techniek vervaardigd. De grove, zeldzame stuk ken, geven geen hoogen dunk van 's meesters technisch kunnen. Van 1653 is de penning op Tromp (v. L. II, 376, 4; afb. 37), het krachtig gemodelleerde borstbeeld naar 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 36