37 en handt was voor het landt. Het portret gaat terug op pren ten van Van Dalen naar Holsteyn en Lievens. De keerzijde geeft een zeeslag weer in twee variaties. Muller heeft dik wijls een berijmd omschrift op zijn penningen geplaatst, waarin hij zelf als maker wordt genoemd. Hier luidt het Waarom doet Muller Tromp door kunst van gout en silver leeven: omdat hij d'yser eew door krijgsdeugd heeft ver dreven, den 10 aug. 1653. Van de portretzijde zijn nog drie rarianten bekend, terwijl de keerzijde een enkele maal ge graveerd voorkomt (Fr. 22a2b; 33a; 44a). Bij al deze penningen valt terstond op de eigenaardige stijl van Muller, die zijn kracht zocht in een overdreven hoog reliëf, dat niet in overeenstemming is met het karakter van een penning. Deze toch moet op beide zijden vlak kunnen lig gen, hetgeen bij vele van Muller's scheppingen onmogelijk is. Bovendien lijden zij aan overlading. Door een en ander bewondert men meer de technische vaardigheid van Muller dan zijn artistiek gevoel. Deze technische vaardigheid komt wel zeer sterk uit in een zijner beste penningen, dien op Willem I van 1655, met op de keerzijde de vier burge meesters van Amsterdam, of, als variant, de vier admiralen Tromp, Piet Heyn, Heemskerck en van Galen (Fr. 55a 5b). De reliëfhoogte van het portret is hier tot het uiterste opgevoerd, waardoor het verhand met de vrij slordige let ters van het omschrift geheel is verbroken. De keerzijde echter is bijzonder goed geslaagd. In een volkomen even wichtig reliëf is de voorstelling uitgevoerd, welke geen eigen vinding van den meester is, maar overgenomen van een prent van J. Suyderhoeff naar een schilderij van Tho mas de Keyser (afb. 36). Na een vrij onbelangrijk stuk van 1660 met de borstbeel den van Masaniello en Cromwell (Fr. 66a), ontstonden in 1666 vier portretpenningen, betrekking hebbend op den tweeden Engelschen zeeoorlog. De eerste is gemaakt ter eere van den keurvorst van Brandenburg, het por tret gecopieerd van een prent van Cornelis Visscher naar een schilderij van Honthorst (Fr. 77a). Het om schrift luidt als volgt: Hier staat Keur-Brandenburg

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 35