35 paard het leger aanvoert tot ontzet van Bergen op Zoom. De penning op Johan Wolfert van Brederode, den opper- veldmaarschalk, gecopieerd van een prent van Soutman naar een schilderij van Honthorst, vertoont een in schil derachtige vervloeiïng uit het zilver oprijzend, geharnast portret van den veldheer; jammer, dat het lange omschrift in twee regels te veel ruimte van het veld inneemt (Fr. 88a). De keerzijde met een wildzwijnskop boven twee kruiselings geplaatste, brandende takken, is in alle op zichten voortreffelijk. Hetzelfde geldt voor de plaquetten, welke den penning vormen op Karei Gustaaf, Koning van Zweden. Zij zijn echter minder aantrekkelijk wegens het uiterlijk van den vorst (Fr. 10-10a). Eén der mooiste werken van Van Abeele is het portret van Geertruydt Hooftman van 1658, de eerste penning uit de derde periode (Fr. 1111a; afb. 33). Het stelt een 48- jarige matrone voor in de eenvoudige, deftige kleedij van de gezeten burgeres, die, de vriendelijkheid zelve, toch met krachtige hand de omvangrijke huishouding zal weten te besturen. De mooi gevormde letters van het omschrift slui ten het veld harmonisch af. De plaquette met het portret van haar man Abraham Alewijn van 1665 is weinig minder fraai (Fr. 2121a). Zij is gemaakt eenige jaren na het hoogtepunt in 's meesters kunst, dat ligt bij den overgang van de tweede naar de derde periode, in de jaren 1657 1660 ongeveer. Tot de beste stukken behoort ook het por tret van den kardinaal Mazarin naar Nanteuil. Boven de sobere, geestelijke kleedij komt het intelligente gelaat, door fijn, krullend haar omgeven, prachtig uit (1660; Fr. 18—18a). De penningen op de Engelsche koningen (Fr. 1316) en op den ingenieur Hendrick Ruse (Fr. 1212a) hebben, vergeleken bij deze meesterstukken, een te forsch reliëf; ook zijn zij niet gelukkig van compositie. Eén der portret ten van Karei II vormt hierop een uitzondering. Het haar om het smalle, expressieve gelaat is daar wel uitmuntend geslaagd (Fr. 16). Het ovale plaquetje met den Zweedschen koning ten voe-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 33