34 genialiteit van den vader is bij den zoon geen spoor te bekennen. Omstreeks 1650 is een ander meester begonnen met het vervaardigen van plaquettepenningen. Pieter van Abeele, in 1608 te Middelburg geboren, 1634 lid geworden van het Amsterdamsche zilversmidsgilde, heeft daardoor zijn naam als voortreffelijk medailleur en groot kunstenaar ge vestigd. In zijn uitgebreid oeuvre kunnen drie stijlperiodes worden onderscheiden. De eerste, loopend van 16501654, wordt gekenmerkt door versiering van de penningvelden met omamentwerk en door een zeer laag gehouden reliëf. De tweede loopt van 16551658 ongeveer, in welke pe riode het reliëf nog vlak is, maar de velden onbewerkt zijn, hetgeen een veel rustiger aspect geeft en dan ook kan wor den beschouwd als een aanmerkelijke vooruitgang van zijn kunstenaarschap. In de derde periode, welke van 1658 loopt tot 1684, het jaar van zijn overlijden, wordt het reliëf steeds forscher en hooger, terwijl toch het geheel vloeiend en schilderachtig blijft. Alleen de laatste penningen door Van Abeele gemaakt, van 1672 af, vertoonen kenteekenen van verslapping. Tot de eerste periode behooren de plaquetten met de por tretten van Willem II (Fr. I; afb. 32), zijn gemalin Maria van Engeland (Fr. 2), Maarten Harpertsz. Tromp (Fr. 33a) en Willem III als kind met een vederbaret op het hoofd (Fr. 4). De portretten zijn niet naar het leven ge maakt, maar gaan terug op prenten, gegraveerd naar schil derijen van Honthorst en Holsteyn. Zij zijn in het lage reliëf zoo prachtig uitgevoerd, dat men er de hand van een meester-medailleur in herkent, ondanks een zekere over lading. Dit zwakke punt heeft van Abeele geheel overwon nen in zijn tweede periode, aanvangende met de eveneens naar prenten gegoten plaquetten der oudere Oranje-prin sen: Willem I (Fr. 55a), Maurits (Fr. 66a) en Frede- rik Hendrik (Fr. 77a), alle drie even fraai van reliëf als van vlakverdeeling. Ook de keerzijden zijn goed ge slaagd, vooral die van Willem I, met den Prins gezeten tusschen twee raadslieden, en van Maurits, waarop deze te

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 32