gesigneerde, wegens de stijlovereenkomst Lutma toege schreven penningen. Zij stellen twee vrouwenportretjes voor. Het eerste (Fr. 88a) is Henriëtte Maria, Koningin van Engeland, driekwart naar links gewend. De uitvoering, in het bijzonder de behandeling van den haartooi, verraadt veel meer de hand van den drijver dan van den boetseer der. De keerzijde stelt voor een schip te midden der golven, een rots op den achtergrond. De penning is gemaakt in 1642, ter gelegenheid van het bezoek der koningin aan ons land. Lutma werd toen ook belast met het drijven van een paar gouden bekkens en kannen, der vorstin en haar doch ter door de stad Amsterdam aangeboden. De tweede pen ning (Fr. 1414a), waarvan het beeld fraaier in de ruimte is opgenomen, dateert van 1655 en stelt de op 22-jarigen leeftijd overleden Susanna Hochepied voor, wier vriendelijk kopje, op gelijke wijze als de koningin door krullende lokken omgeven, ons recht in de oogen kijkt. Op de keerzijde wordt haar wapen door twee zwevende en geltjes bekranst. De volgende twee portretjes worden ook op naam van Lutma gesteld. Beide stellen Frederik Hendrik voor. Het eerste (Fr. 1111a) is in goud gegraveerd en dateert van ongeveer 1630; het andere (Fr. 9—9a), een volle brons- gieting, is van omstreeks 1643. Op beide is de voorstelling gevat in een cartouche van kwabachtig rolwerk, zoo geheel in den stijl van Lutma's groote zilverwerken, dat aan de juistheid der toeschrijving geen twijfel kan bestaan. Meer portretpenningen zijn van den grooten kunstenaar, vriend van Rembrandt en Vondel, een der bekwaamste en kunstzinnigste zilversmeden van alle tijden, niet bekend. Dankbaar mogen wij zijn, dat de meeste dezer werken, waaronder verscheidene unica, tot de schatten van het penningkabinet te 's Gravenhage behooren. Lutma s zoon heeft een penning geslagen met het borst beeld van zijn vader (Fr. 29), goed werk zonder bijzondere qualiteit. Hetzelfde kan worden gezegd van zijn plaquette penning op Vondel, gemaakt ter gelegenheid van diens dood in 1679 (v. L. III, 283, 2; Fr. 2121a). Van de 33 Penningen 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 31