gebleven (afb. 20). Van dezelfde hand is door afdrukken bekend een portretje van Johannes Huyssen van Catten- dycke (1616). Cornelis van Dalen, die hoofdzakelijk in Amsterdam werkzaam was, graveerde in 1637 een mans portretje in zilver, dat misschien een zelfportret is. Het be vindt zich in de Graphische Sammlung te München. Zijn stadgenoot, de zeldzame graveur Abraham Jacobsz. heeft in 1641 een uitmuntend zilveren plaquetje gegraveerd met het borstbeeld van Robartus Jansen van Bant (afb. 21). Niet onmogelijk is, dat ook de bekende portretgraveurs Delff en Muller miniatuurportretjes in zilver hebben uit gevoerd. Terwijl verscheidene graveurs van naam deze zuiver Ne- derlandsche kunstwerkjes maakten, hebben enkele medail- leurs portretpenningen met behulp van stempels vervaar digd. Wij noemen G. van Bylaer, stempelsnijder aan de munt te Dordrecht, met zijn naar Coenrad Bloc gecopieer- den penning op Prins Maurits (1602; v. L. I, 569, 3), welke ons, verwend door het artistieke giet- en graveerwerk, uiter mate droog aandoet. Van zijn zoon, J. van Bylaer, is een groote penning met het borstbeeld van Prins Maurits, om geven door de wapens der zeven provinciën; op de keer zijde het gekroonde wapen van den Prins in een cartouche van rolwerk. Het stuk is geslagen in 1624 ter gelegenheid van de overwinningen in West-Indië, behaald door de ad miralen 1'Hermite en Willems (v. L. II, 155afb. 22 en 23) Een soortgelijk exemplaar met het borstbeeld van Prins Frederik Hendrik maakte vermoedelijk Aert Verbeeck, stempelsnijder aan de munt te Dordrecht, in 1627 ter her denking van 's Prinsen verheffing tot Ridder van den Kou seband (v. L. II, 168, 1). In denzelfden geest, alleen het portret door het bijwerk tot nog geringer ruimte terugge drongen, heeft de Zeeuwsche stempelsnijder A. van der Wilge in 1630 een penning geslagen op het innemen van Fernambuco en de wapenfeiten van Frederik Hendrik in het vorige jaar (v. L. II, 193, 1; afb. 24 en 25). De voor zijde vertoont het borstbeeld van den Prins, waarboven een lauwerkrans wordt gehouden door Mars en Victoria. On- 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 29