als Prins van Wales; een drievoudig portret van Jacobus met Anna en Karei; een soortgelijk van Frederik V van de Paltz met zijn gemalin Elisabeth en hun zoon Frederik (afb. 17); verder van de Infante Maria van Oostenrijk; Richard Sackville; George Villiers, Hertog van Bucking- ham; Maurits van Nassau; Hendrik IV van Frankrijk met zijn gemalin; ten slotte den Gentschen dichter Carel Uten- hove. Al deze plaquetten dateeren uit het eerste kwart der 17e eeuw. Er is veel strijd geweest over de vraag, of zij gegraveerd waren of met stempels geslagen, daar van de meeste verscheidene exemplaren bekend zijn. Thans wordt algemeen aangenomen, dat wij hier wel degelijk met gra veerwerk te doen hebben, daar het technisch onmogelijk is met stempels dergelijk fijn werk te vermenigvuldigen. Jacob Matham, Goltzius' stiefzoon en leerling, in 1571 te Haarlem geboren, heeft een zilveren plaquette met het borst beeld van Prins Maurits gegraveerd, welke helaas spoor loos is verdwenen; verder een uiterst fijn, rond portretje van Prins Frederik Hendrik, dat in het Prentenkabinet te 's Gravenhage een veilige bewaarplaats heeft gevonden (afb. 18). Goltzius' beroemde leerling Jaques de Gheyn heeft zeer in den trant van zijn grooten meester gewerkt. Ook door hem zijn eenige portretplaquetten in zilver gegraveerd. Eèn daarvan, het 1594 gedateerde portret van George Clifford, Graaf van Cumberland, is bewaard gebleven (Britsch Mu seum, afb. 19). Scherp komt de driekwart naar links ge wende, merkwaardige figuur uit tegen den onbewerkten achtergrond, juweeltje van portret- en graveerkunst beide. Waarschijnlijk zijn door hem ook in zilver gegraveerd portretjes van Du Laurier (1589), Coornhert (1596) en Hendrik IV van Frankrijk (zonder datum), alle drie al leen uit afdrukken bekend. Van den Amsterdamschen graveur Serwouters staat vast, dat hij een zelfportretje als bruidegom in goud heeft ge maakt. Ook de Zeeuwsche plaatsnijder Schillemans heeft zich zelf in edelmetaal vereeuwigd. Het in 1611 in een teere techniek uitgevoerde, zilveren plaatje is behouden 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 28