28 Rudolf II, van dien vorst maakte. (Cat. P.K. 294; afb. 13). Te zelfder tijd, dat bovengenoemde medailleurs hun pen ningen goten, was een andere categorie kunstenaars bezig, hun tijdgenooten door graveering op zilveren en gouden plaatjes te vereeuwigen. Vond het graveeren van plaquetten met allerlei voorstellingen reeds plaats van af den aanvang der 16e eeuw, eerst in het laatste kwart hebben de graveurs zich op het vervaardigen van portretjes in edelmetaal toe gelegd. De gebroeders Wierix in Antwerpen en Hendrick Gol'tzius in Haarlem zijn de eersten geweest, die in deze techniek portretpenningen en -plaquetten hebben gemaakt. Antwerpsch werk, 1577 gedateerd, misschien van de hand van een Wierix, is een ovaal zilveren plaatje, op welks voorzijde is gegraveerd een portretje van Willem van Oranje ten voeten uit; op de keerzijde het slechten van de citadel van Antwerpen, naar een voorstelling uit Hogen- berg's Prentwerk (Jaarverslag P.K. 1931, bl. 3; afb. 14 en 15). Door Wierix gesigneerd zijn twee ronde portret- plaquetten, welke wij alleen uit afdrukken kennen, den Delftschen burgemeester Dierick Wttenbrouck en den staatsman Bartoldus van den Heuvel voorstellend. Een be waard gebleven, langwerpige, zilveren plaquette van Wierix's hand toont ons Marnix van St Aldegonde te hal ven lijve, in de bovenhoeken zijn wapen en zijn zinspreuk Repos Ailleurs 1581. Van verscheidene andere bekende personen zijn dergelijke zilveren plaatjes door hem ge graveerd, o.a. van den Zeeuwschen admiraal Bloys van Treslong en den staatsman en gezant Dr Francois Mael- son, alle in dezelfde zuivere, onberispelijke uitvoering, welke het oeuvre van Wierix kenmerkt. Hendrick Goltzius, in 1558 te Mühlbrecht bij Venlo gebo ren, is omstreeks 1575 in de leer gegaan bij den Haarlem- schen graveur Coornhert. Vroeg-rijp talent, heeft hij van 15791586 een reeks portretjes in edelmetaal gegraveerd, welke tot de beste behooren, ooit op dit gebied tot stand ge bracht. Prachtig komen de figuurtjes, welke alle scherp in dividueel zijn behandeld in een zachte graveertechniek, uit tegen den meestal gearceerden, vaak nisachtig verdiepten

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 26