Van 1577 dateert zijn meest bekende werk, dat aan de eene zijde vertoont het geharnaste borstbeeld van Willem I, het kleine hoofd in fiere houding boven den geplooiden kraag, aan de keerzijde dat van Charlotte de Bourbon, wier zorg volle trekken de sporen der zware tijden dragen; twee door waarheid en eenvoud uitmuntende portretjes (v. L. I, 240; afb. 11 en 12). Verder heeft hij onder meer de volgende penningen vervaardigd: in 1578 op Johan Casimir, Paltz- graaf aan den Rijn (v. L. I, 257)in 1580 wederom op Willem van Oranje en zijn gemalin (v. L. I, 284)in 1596 op Albert van Oostenrijk (v. L. I, 476)in 1598 een groot, geslagen exemplaar met het borstbeeld van Philips II, gemaakt ter gelegenheid van zijn dood naar een prent van den Antwerpschen graveur Hieronymus Wierix van 1586 (v. L. I, 508). Tegenover het artistieke, gevoelige giet werk van zijn andere penningen komt de hardheid der stempeltechniek van dit stuk wel zeer sterk uit. In hetzelfde jaar goot hij een bijzonder fraai portretje van Hendrik IV van Frankrijk (Cat. P.K. 430)het volgende jaar een pen ning met de borstbeelden van de aartshertogen Albertus en Isabella (v. L. I, 524, 2)tenslotte in 1602 een penning op Prins Maurits (v. L. I, 569, 1). Medailleur van talent heeft Coenrad Bloc zijn kracht ge zocht in de eenvoudige, natuurgetrouwe weergave der uit gebeelde personen. Zijn penningen zijn veel beter dan die van Jonghelinck in zijn laatsten tijd; op het peil van diens mooie, vroege portretten staan zij echter niet. Daarvoor zijn zij iets te benepen en te droog. Hiermede zijn de voornaamste portretmedailleurs der 16e eeuw en hun belangrijkste werken besproken. Verschei dene penningen van goede qualiteit vallen daar niet on der. Zij zijn gemaakt door kunstenaars, wier naam tot nu toe onbekend is gebleven. Het klein bestek van dit boek laat niet toe, verder hierop in te gaan. Wel willen wij, daar zij technisch er geheel bij aansluiten, al behooren zij reeds tot de 17e eeuw, hier noemen de in hun fijnheid bijna tot siermedaillons geworden portretjes, welke Pau- lus van Vianen, de beroemde drijver in dienst van Keizer 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 25