wenportretjes noem ik een prachtig geslaagd exemplaar van Ursula Lopez, die in Antwerpen was gehuwd met Mar- co Perez, één der voorstanders van de Calvinistische leer, in 1567 verbannen (1555; S. II, pl. VIII, 5). Symons' penningen, wier keerzijden meestal bestaan uit een fijne bladerkrans, waarbinnen het familiewapen, zijn bijzonder dun gegoten, waardoor elk détail volkomen tot zijn recht komt. Deze eerste Nederlandsche medailleur van beroep, die zeker de werken der in ons land vertoevende Italianen heeft gezien, is geen slaafsch navolger geworden, maar heeft een eigen pittigen stijl gevormd, welke gemak kelijk herkend wordt. Zijn borstbeelden, in een krachtig reliëf geboetseerd, zijn steeds zoo slank mogelijk gehou den, om vooral den kop goed te doen uitkomen, De ex pressie is bijzonder levendig, op nerveus af. Typeerend is de armafsnede, terwijl het borstbeeld doorloopt. Zijn let tertype, groot en slank, geeft mede zijn penningen een uitermate fijn en elegant aanzien, zonder dat de kracht van het kunstwerk iets heeft ingeboet. Het Antwerpsch patri ciaat, dat zich door Symons liet uitbeelden, heeft in hem een zeer begaafd beoefenaar gevonden van een eerst kort geleden ontloken kunst. Zijn werken zijn jeugdig en frisch, zonder een spoor van manierisme. De in 1531 geboren Jacob Jonghelinck heeft in 1572 een officieele aanstelling als stempelsnijder en bronsgieter van den Koning gekregen, waardoor een landgenoot op één lijn werd gesteld met de buitenlandsche kunstenaars. Van Leoni, die zijn werk sterk heeft beïnvloed, kreeg hij een paar penningen in brons te gieten; het snijden van enkele zegels werd hem opgedragenzelfs het uitvoeren van eeni- ge zeer omvangrijke werken, waartoe slechts de allerbe kwaamste gieters in staat waren, werd hem van overheids wege toevertrouwd. Het voornaamste was het grafmonu ment voor Karei den Stoute, dat in denzelfden geest moest worden uitgevoerd als dat van Maria van Bourgondië door Pieter de Beckere. Het is thans nog aanwezig in een kapel der Notre-Dame te Brugge. Hoe verdienstelijk het ook is geworden, het hooge peil van zijn voorbeeld heeft het bij 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 20