20 stadssecretaris Jacob Zagar, die omstreeks het midden der 16e eeuw verscheidene zeer zeldzame penningen heeft ver vaardigd. Zij zijn, evenals die zijner voorgangers, van een bijzonder laag reliëf; verder goed van uitdrukking, maar wat houterig. De voorgestelde personen zijn Eguinaire Ba ron, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Bourges (S. I, pl. IV, 4)Lievin Kaersemaeker, later gouverneur van Zierikzee (Archiv f.M.u.P., Ie jaargang, bl. 200) Lievin Bloxsen, burgemeester van Zierikzee (S. II, pl. XVIII, 1) Siegfried Pfintzing, die met zijn broer Paul, Duitsch secre taris van Karei V, daarna aan het Hof van Philips II ver bonden, in Brussel woonde en volgens het omschrift op den penning een vriend van Zagar was (1554); Frederik Perrenot, broer van den kardinaal Granvelle (1574; S. II, pl. XVIII, 3; afb. 3 en 4)Everard Back, Prior van een klooster te Antwerpen (1578; S. I, pl. IV, 6); Jacobus Susius, burgemeester van Zierikzee (1584). Nog enkele andere penningen worden hem, waarschijnlijk terecht, op grond van stijlovereenkomst toegeschreven, maar zijn niet gesigneerd. Hiermede is de rij der amateurs, die hoofdzakelijk in den kring hunner bekenden werkten, uitgeput. Verder zullen alleen beroepsmedailleurs en hun werken besproken wor den. Wij vragen ons af, waardoor het gekomen is, dat in den aanvang der Nederlandsche penningkunst beroeps medailleurs, die opdrachten kregen de vorsten en andere officieele personen in metaal uit te beelden, ontbraken. De reden is waarschijnlijk deze, dat de vorsten toen gebruik maakten van de diensten van buitenlandsche kunstenaars, die op het gebied der penningkunst reeds de noodige er varing hadden opgedaan. Zoo heeft de Italiaan Giovanni Candida, die van 14721480 aan het Bourgondische Hof in Vlaanderen verbonden was, penningen gemaakt op Ka- rel den Stoute en den bastaard Antonie van Bourgondië. Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië zijn ter gelegenheid van hun huwelijk eveneens door hem op een penning uitgebeeld. Van Philips den Schoone samen met Ferdinand van Oostenrijk bestaat een prachtig me-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 18