beroemd jurist en humanist (S. I, pl. III, 4; afb. 2)zijn jongen Mechelschen vriend Gillis Busleyden (S. I, pl. V, 4). Van de 17 penningen van Secundus' hand zijn drie nog niet teruggevondentien kennen wij alleen uit niet zeer fraaie, niet origineele afgietsels, meerendeels van lood. Slechts één model in steen is overgebleven, het portret van Craneveld, thans in het penningkabinet te 's Gravenhageverder een drietal origineele bronzen afgietsels. Het is daarom niet gemakkelijk een oordeel over de kunstwaarde der stukken te vellen. Wat den stijl betreft merken wij op, dat het borst beeld dikwijls driekwart naar één zijde is gewend, terwijl de kop steeds geheel „en profil" is; de gelaatsuitdrukking is zeer expressief en natuurgetrouw, zonder eenige hardheid van lijn, maar toch volkomen duidelijk van omtrek; het reliëf is zeer laag gehouden. De stofuitdrukking is wel het minst geslaagd. Een invloed uit Duitschland, waar zoo vaak steenen en houten modellen zijn gebruikt, is onmis kenbaar. Het groote belang van Secundus' werk ligt, meer nog dan in de waarlijk niet geringe kunstwaarde, in het feit, dat hij ons een reeks portretten van geleerden uit dit steeds boeiende tijdperk heeft geschonken, portretten, welke waar en eerlijk zijn. Evenmin als Secundus was de in 1522 te Leuven geboren archeoloog Antoine Morillon medailleur van beroep. Van dezen amateur zijn twee portretpenningen bekend, één met het borstbeeld van Seneca, zeer naturalistisch opgevat in een laag gehouden reliëf en opvallend ver uit het mid den van het veld liggend naar links. De penning dateert van 1543 (S. I, pl. VI, 1). Van hetzelfde jaar is de penning met het naar links gewende borstbeeld van Christoffel van Ewsum, den afgevaardigde der Groninger Ommelanden te Antwerpen (S. I, pl. VI, 3). Ook hier is de figuur uit het midden naar links geplaatst. Of nog andere penningen Morillon toegeschreven kunnen worden, is twijfelachtig. Zeker is, dat zijn werk bij dat van Secundus in artistiek op zicht achterstaat. Een derde amateur-medailleur was de Middelburgscne 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 17