's Gravenhage geboren geleerden en kunstzinnigen zoon van den President van het Hof van Holland, sedert 1528 van den Grooten Raad te Mechelen, Nicolaas Everliardi, zien wij voor het eerst enkele officieele personen afgebeeld: den Keizer zelf, Karei V, wiens secretaris Secundus is ge weest tijdens den veldtocht in Tunis (S. II, pl. 1, 3)Nico laas Perrenot de Granvelle, die Karei eveneens naar Tunis vergezelde (S. I, pl. III, 1)Johannes Daniëlis, die ook het ambt van keizerlijk secretaris uitoefende (S. I, pl. IV, 3)Johan Carondelet, aartsbisschop van Palermo, op volger van Secundus' vader als President van den Grooten Raad. De oorzaak hiervan lag meer in de positie, welke de kunstenaar zelf in het maatschappelijk leven innam, dan in die der afgebeelde personen. Zij zijn in beeld gebracht, omdat zij behoorden tot den kring, waarin hij verkeerde. Janus Secundus had door zijn geboorte en zijn juridische opleiding toegang tot de woningen der hoogste ambtenaren in de Nederlanden, zelfs tot het Hof. Geniaal dichter en latinist, was hij tevens bevriend met vele beoefenaars der humanistische wetenschappen. Evenals Matsys heeft hij, die de penningkunst nooit als beroep, maar alleen als amateur heeft beoefend, ter eere van enkele mannen en vrouwen, waarmede hij verkeerde, een penning vervaardigd. Hier onder viel ook de Keizer, in wiens onmiddellijke omgeving hij werkzaam was, maar ook de door hem zoo geliefde Ju lia, die zijn aanzoek afwees en die hij nooit kon vergeten met haar penning in de hand is hij door Scorel geschil derd (S. I, pl. IV, 2) en zijn latere geliefde, Neaera, de vurige Spaansche, aan wie hij zijn gloedvollen bundel minneliederen, de Basia, wijdde. Voorts treffen wij aan zijn vader (S. I, pl. II, 2)zijn broer Nicolaas Grudius, secretaris van Karei V en gezant in Venetië, en diens vrouw (S. I, pl. V, 5)den in Antwerpen geboren medicus en humanist Ringelberg (S. I, pl. II, 1)den dichter Lucius Brassicanus (S. I, pl. IV, I)den humanistischen bisschop van Culm Johannes Dantiscus (S. I, pl. III, 2)Franciscus Craneveld, humanist en lid van den Grooten Raad (S. I, pl. III, 3)den hoogleeraar uit Bourges Andreas Alciatus, 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 16