Hebben sommige personen hun hart verpand aan de krijgs geschiedenis, anderen willen alleen penningen verzamelen, welke ter herdenking van vredesverdragen zijn gemaakt. Daar een groot aantal Nederlandsche en buitenlandsche penningen hierop betrekking hebben, is dit een zeer loo- nend terrein. Gildepenningen, familiepenningengegraveerde stukken leenen zich ook zeer voor het vormen van afzonderlijke collecties. Gaan al deze voorbeelden over het gebied van het geheele land, voor velen is het bijzonder aantrekkelijk stukken uit een bepaalde streek te verzamelen, bv. alles, wat met een bepaalde stad of provincie samenhangt. In dit geval komen zoowel portret-, historie-, familie-, gilde- als vroedschaps penningen in aanmerking. De Nederlandsche koloniën vormen evenzoo een goed afge rond gebied. Vaak wordt naar beroepen verzameld: penningen met de portretten van staatslieden, legeraanvoerders, vlootvoog den, professoren, predikanten, doktoren; of naar ambach ten: penningen, welke slaan op het bakkersbedrijf, den wijnhandel, enz. Op het gebied van het verkeerswezen is een interessante verzameling bijeen te brengen, te beginnen met de opening der jaagpaden in de 17e eeuw, om, via schepen en spoor wegen, fietsen en automobielen, te eindigen bij de lucht vaart. Voelt men zich meer tot de moderne kunst aangetrokken, men verzamele moderne penningen, aanvangende met de Fransche en Oostenrijksche stukken uit het laatste kwart der 19e eeuw, om dan over te gaan tot de moderne Neder landsche, waarbij de stijlveranderingen van de laatste 50 jaren duidelijk uitkomen. Bij al deze verzamelingen is een uitmuntende aanvulling mogelijk met andere voorwerpen, welke op het onderwerp betrekking hebben. Wij denken hierbij in het bijzonder aan prenten. Met deze opsomming van voorbeelden voor beperkte pen- 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 122