felijke qualiteit voor een bescheiden beurs bereikbaar zijn, zoodat hier voor velen de mogelijkheid openstaat een fraaie verzameling vol afwisseling, zoowel uit kunst- als uit historisch oogpunt belangrijk, tot stand te brengen. Voor een Nederlander zal de Italiaansche, Duitsche en Fransche 17e eeuw over het algemeen minder aantrekke lijk zijn. Hetzelfde, maar in nog sterker mate, zal het ge val zijn met de 18e en 19e eeuw. Een uitzondering hierop vormen de Fransche en Oostenrijksche penningen van het laatste kwart der 19e eeuw, waarop wij later terugkomen. Wie een zoo compleet mogelijk inzicht van de geschiedenis van ons land in penningen wil bezitten, verzamele de ge durende vijf eeuwen in Nederland vervaardigde exempla ren. Het gebied is echter enorm uitgebreid en omvat vele duizenden stukken, waaronder zeer veel leelijks uit de 18e en 19e eeuw. Toch zijn, hoewel ook uit historisch oogpunt minder belangrijk, Nederlandsche 18e en 19e eeuwsche penningen als verzamelobject niet te ontraden. Meer be vrediging zullen den kunstliefhebber echter de 16e en 17e eeuw geven. Uit deze prachtige periode zijn gemakkelijk kleine, afgeronde verzamelingen te vormen. Zoo kan in plaquettepenningen een uitgezochte collectie worden tot stand gebracht. Elk stuk hieruit is een kunstwerk en zal den bezitter een steeds terugkeerend genot schenken. Het vergaren van penningen, betrekking hebbend op de geschiedenis ter zee, heeft voor vele Nederlanders, wier voorzaten sinds eeuwen de zeeën hebben bevaren, steeds een groote bekoring gehad. Een dergelijke verzameling is uit kunst- en historisch oogpunt belangrijk, bovendien zeer afwisselend, daar evenals bij den 80-jarigen oorlog - de penningen op dit gebied in alle technieken zijn uitge voerd. De geschiedenis der Hervorming is ook voor vele niet- theologen een zeer geliefd verzamel-object geweest. Het tijdperk van Willem III is de moeite van het bijeen brengen ten zeerste waard, al is een zekere eentonigheid wegens het steeds terugkeerend vorstenportret niet te ver mijden. 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 121