genoeg klem worden aangeraden, systematisch te verzame len, waardoor een overzichtelijk, afgerond geheel kan wor den verkregen. Men stelt zich dan van den aanvang af een bepaald doel voor oogen, welks verwezenlijking mogelijk is; dat gedurende jaren den verzamelaar ernstig bezig houdt, waardoor hij een diep inzicht kan verkrijgen in het onderwerp zijner belangstelling en waarbij het verwerven van elk stuk, dat hem nader tot zijn doel brengt, als een overwinning wordt gevoeld. Uiteindelijk zal hij met recht- matigen trots kunnen neerzien op het met zooveel inspan ning en moeite verkregen resultaat. Wij zullen thans in het kort eenige voorbeelden van het systematisch aanleggen van een penningverzameling be spreken. Neemt men eenerzijds de vier landen, waar de pen ningkunst tot grooten bloei is gekomen, Italië, Duitsch- land, Frankrijk en Nederland, anderzijds de eeuwen, waar in dit is geschied, 15e en 16e, 17e, 18e, 19e en 20e eeuw, dan valt, bij combineering van deze onderscheidingen, het verzamelgebied in 20 rubrieken uiteen. De eerste vier be vatten de 15e en 16e eeuwsche penningen, welke in Italië, Duitschland, Frankrijk en Nederland zijn vervaardigd. Elke andere eeuw heeft voor ieder land een rubriek. De eerste 4 rubrieken omvatten de z.g. Renaissance-penningen. Deze zijn steeds een der mooiste en meest gewaardeerde verzamelobjecten geweest in alle landen gedurende alle tijden. Zijn de origineele Italiaansche exemplaren bijna niet te verkrijgen, zelfs niet voor duizelingwekkende prij zen, ook die uit de andere landen zijn kostbaar, zoodat dit verzamelgebied slechts in aanmerking komt voor hen, die over een ruime beurs beschikken. Beperkt men zich echter tot de Nederlandsche renaissance-penningen, dus rubriek 4, en voegt men daarbij die uit de eerste helft der 17e eeuw, dan omvat deze periode juist den tachtig]arigen oorlog, een der belangrijkste tijdperken onzer geschiedenis. Het aantal daarop betrekking hebbende penningen is zeer groot; alle technieken, waarin penningen zijn vervaardigd, zijn er in vertegenwoordigd. Zeer dure stukken zijn er onder; er zijn echter vele exemplaren, welke in voortref- 122

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 120